Felix Myszkow i okna greenline.
2009-02-01

Gdzie , tak naprawdę powstaje problem i jaka jest jego skala ? PCW jest termoplastycznym tworzywem, którego wykorzystanie przy produkcji profili okiennych jest możliwe tylko przy zastosowaniu odpowiednich stabilizatorów. Samo PCW jest kruche i szybko starzeje się pod wpływem temperatury oraz warunków atmosferycznych. Elastyczność profili okiennych jest możliwa przy zastosowaniu dodatków, które zawierają ołów i kadm albo wapń i cynk. Stosowanie niebezpiecznych dla ludzi i środowiska związków kadmu i ołowiu wywołuje dzisiaj krytykę użytkowników profili okiennych z PCW. Producenci nie stosują stabilizatorów na bazie kadmu bo są za drogie, a stabilizatory ołowiowe istnieją w przemyśle niestety do dzisiaj.
Wyobraźcie sobie Państwo, że typowe okno o wymiarach 1465x1435 mm zawiera 410 g czystego ołowiu, a okno balkonowe o wymiarach 865x2095 mm zawiera 430 g czystego ołowiu, więc jeżeli macie Państwo w domu np. 6 okien+2 okna balkonowe to stykacie się z prawie 3,5 kilogramem czystego ołowiu. To proste wyliczenie uzmysławia nam skalę problemu, z jaką ilością bezwzględnej trucizny obcujemy we własnym domu.
Ołów jako dodatek w PCW jest przyczyną występowania problemów, bo jego związki działają podobnie do hormonów i wywołują w organizmie błędne sygnały, przez co zostaje zachwiania równowaga hormonalna. Ewentualne skutki takiego działania są niebezpieczne dla zdrowia gdyż powodują zmiany w organach rozrodczych i osłabienie systemu odpornościowego. Zachodzi też niebezpieczeństwo powstania raka. Wiążą się z tym również zakłócenia w zachowaniu, przede wszystkim u dzieci. Szczególnie wrażliwe i narażone są dzieci w łonie matki oraz niemowlęta. Wystarczy tylko krótkotrwałe zanieczyszczenie środowiska oraz niewielka ilość toksycznych substancji, aby spowodować stałe szkody i kłopoty zdrowotne.
Obecne zasoby PCW w Europie zawierają ponad 1 mln. ton metali toksycznych, które mogłyby być biologicznie rozłożone przez okres kolejnych 100 lat. Nadchodzi moment całkowitego zakazu stosowania dodatków ołowiu.
Data zakazu użycia środka dodatkowego wciąż budzi opory producentów, jednak z wytycznymi UE od 2010 roku liderzy światowi rynku okiennego zobowiązują się do całkowitego wycofania stabilizatora ołowiowego – my robimy to już teraz!
Czy jest więc możliwa produkcja PCW bez trujących substancji? TAK!
Tylko STABILIZATORY WAPNIOWO-CYNKOWE
w oknach greenline.
Jako jeden z pierwszych w Europie okna greenline produkowane są wyłącznie z użyciem wapnia i cynku. Tak więc już dziś profile greenline produkowane są zgodnie z przyszłościową technologią wytwarzania PCV, a wytworzone z nich okna sprostają wymaganiom jutra.
Oba te pierwiastki wykorzystywane są w życiu codziennym przez człowieka.
Wapń - jest budulcem naszych kości i zębów, jest ważny dla wzrostu i stabilności układu kostnego.
Cynk - jest elementem ważnych enzymów i w istotnych procesach przemiany materii konieczny dla życia ludzi, roślin i mikroorganizmów. Człowiek musi codziennie przyjmować 10-20 mg cynku. Jest niezbędny dla wzrostu, rozwoju i rozmnażania się człowieka. Stosuje się go w leczeniu uszkodzeń skóry i objawów przeziębienia.
Biorąc choćby tylko to pod uwagę oczywistym staje się fakt, że wszystkie profile okienne powinny być produkowane przy użyciu stabilizatora wapniowo-cynkowego.Dzięki nim już dziś okna greenline są symbolem nie tylko ekologicznego, ale także jakościowego sukcesu:
*bo nie zawierają dodatków ołowiu, kadmu, zmiękczaczy, środków impregnacji przeciwogniowej,
*bo nie zawierają substancji drażniących,
*bo nadają się szczególnie dla alergików i astmatyków,
*bo zawierają wypełniacz z kredy i stabilizator wapniowo-cynkowy dla człowieka i środowiska  całkowicie neutralny,
*bo można je w 100% odzyskać poprzez recykling,
*bo stanowią bardzo dobrą izolację cieplną i akustyczną,
*bo sprawdzają się bardzo dobrze w każdych warunkach atmosferycznych ,
*bo zachowują rewelacyjną gładź przez wiele lat,
*są łatwe do czyszczenia.
 Okna greenline dzisiaj, jutro, jeszcze pojutrze będą budzić podziw.

powrót do listy