Jak zaaranżować oświetlenie ogrodu?
2011-03-20

Oświetlenie ogrodu, czy też przestrzeni wokół domu nie jest tylko kosztownym kaprysem. Często taka inwestycja wynika ze zwykłej potrzeby. Budując altany, grille ogrodowe, tarasy coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. By czuć się komfortowo, nie wystarczy wątła lampka umocowana przy tarasie. Oświetlenie przestrzeni wokół domu gwarantuje swobodne poruszanie się oraz wywołuje niezwykłe wrażenia estetyczne.

 

Bardzo ważne jest oświetlenie miejsc, które mogą stanowić zagrożenie dla domowników, a tym bardziej dla gości, którzy nie znają ukształtowania terenu. W pierwszej kolejności powinniśmy oświetlić ścieżkę ogrodową, by wyznaczyć szlak bezpiecznego przemieszczania się. Nie powinniśmy także zapominać o oświetleniu stawów, oczek wodnych, czy basenów. Podświetlone mini akweny są widoczne i dodatkowo tworzą wyjątkowy nastrój. Zalecamy także podświetlenie schodów, zwłaszcza pojedynczych stopni oraz niespodziewanych nierówności terenu.

 

Na rynku dostępne są różne oprawy oświetleniowe. Część z nich stanowi ozdobne konstrukcje, inne skonstruowane są tak, by wkomponować się w przestrzeń budynku lub otoczenia. Do altany, tarasu, domu lub przęsła furtki zalecane są kinkiety. Ich kształt z łatwością dopasujemy do estetyki budynku, czy ogrodzenia, ponieważ producenci dbają, aby w ich ofercie pojawiały się nowe kształty i wzory.

 

Specjaliści z hurtowni Felix zalecają podświetlenie podjazdu. W tym celu możemy zakupić specjalne oprawy najazdowe, najczęściej dostępne są w kształcie okrągłym lub prostokątnym. Takie podświetlenie możemy stosować także na ścieżkach, czy drodze dojazdowej. Producenci opraw najazdowych obejmują swoje produkty gwarancją wytrzymałości, powinny one być odporne na uderzenia i nacisk kół samochodowych. Co ciekawe, oświetlenie najazdowe nadaje się także do podświetlenia oczek wodnych. Rozświetlenie dna przydomowego akwenu gwarantuje wspaniały efekt, jednak wymusza na nas bardziej skrupulatne dbanie o czystość wody. Podświetlenie zanieczyszczonego oczka nie jest już aż tak efektowne.

 

Niskie oprawy oświetleniowe, które często montowane są wzdłuż ścieżek lub rozmieszczone są na terenie ogrodu powinny mieć zadaszenia, kierujące strumień światła w dół, w innym przypadku będą oślepiały. Jeśli decydujemy się na wyższe lampy, powinny one emitować światło rozproszone, w tym celu warto zainwestować w mleczne klosze lub witraże łagodzące intensywność światła.

 

Należy pamiętać także o tym, że rozmieszczenie lamp stojących, ich kształt i kolor powinny komponować się z resztą krajobrazu. Należy wkomponować je w tło, zamiast przesadnie eksponować, w końcu służą one przede wszystkim do oświetlania. Dla zwolenników nieśmiertelnej klasyki polecamy kopie żeliwnych lamp, które obecnie produkowane są z aluminium, charakteryzującego się zdecydowanie mniejszą wagą. Takie lampy doskonale komponują się wśród klasycznych roślin i starodrzewia tworząc niepowtarzalny klimat. Jeśli jednak przestrzeń roślinna jest zorganizowana w bardziej nowoczesnym stylu, wówczas lepiej wkomponować metalowe oprawy z włókna szklanego.

 

Często nie decydujemy się na oświetlenie, ponieważ montaż instalacji elektrycznej jest czasochłonny i nakłada na właściciela posesji dodatkowe koszta. Aby zasilić oświetlenie ogrodowe konieczna jest instalacja podziemnego systemu kabli. Wiele punktów może być zasilanych niskim napięciem, więc konieczne jest zastosowanie transformatora. Zalecamy, aby włącznik oświetlenia zamontowany był w jednym miejscu. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie go na tarasie.

 

Jeśli zastosujemy dodatkowo rozwiązania energooszczędne, nie będziemy musieli przesadnie martwić się o rachunki za prąd, szczególnie w przypadku montażu wielu lamp na terenie całej posesji. Instalację ogrodową możemy wyposażyć w czujniki ruchu, które załączą się jedynie w czasie pojawienia się człowieka lub pojazdu. Oszczędnym rozwiązaniem jest montaż czujników zmierzchowych, które włączają lampy po zapadnięciu mroku oraz gaszą je, gdy nastanie świt. Jeśli jednak chcemy mieć kontrolę nad czasem zapalania lamp możemy zainstalować programator czasu, który umożliwia nam określenie czasu włączania i wyłączania lamp.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy