Domy, które nie szkodzą alergikom
2011-10-28

Alergia to specyficzna reakcja organizmu, na pewne czynniki występujące w bezpośrednim otoczeniu. Dla osób zdrowych, są one absolutnie obojętne, jednak układ odpornościowy alergików reaguje na nie w sposób nieprawidłowy. Alergię określono mianem choroby XXI wieku. Jest ona diagnozowana u coraz większej ilości osób, ma przewlekły charakter i dodatkowo wymaga nie tylko wielokierunkowego, systematycznego leczenia, lecz także zachowań prewencyjnych w postaci unikania kontaktu z alergenem.

 

Otoczenie przyjazne dla alergika to takie, które eliminuje alergeny wywołujące reakcje uczuleniowe. Do grupy najczęściej uczulających substancji odpowiedzialnych za katar, zapalenia skóry, astmę, czy pokrzywkę należą zarodniki pleśni, sierść zwierząt, pyłki roślin, roztocza domowego kurzu, wełna lub pierze. To właśnie alergeny dostające się do organizmu drogą wziewną, powodują aż 90 % uczuleń.

 

Pierwszym krokiem po zdiagnozowaniu alergii jest ustalenie listy alergenów, które powodują niepożądane reakcje organizmu. W tym celu przeprowadzamy liczne testy w poradni alergologicznej. Kiedy wiemy, na co jesteśmy uczuleni, możemy unikać kontaktu z danymi czynnikami. Jeśli mamy alergię na pokarmy, eliminujemy je z diety, jeśli jednak jesteśmy uczuleni np. na kurz, nie sposób całkowicie odizolować się od tego alergenu. Możemy jednak ograniczyć ilość występowania niepożądanych jednostek w bezpośrednim otoczeniu.

 

Tworząc otoczenie przyjazne dla alergika musimy dostosować je indywidualnie do potrzeb chorego, wynikających z rodzaju alergii, na jaką jest chory. Stosując się do zaleceń prewencyjnych alergologów, możemy dodatkowo zastosować w naszym domu szereg uniwersalnych zmian, które zminimalizują ilość alergenów w otoczeniu alergika.

 

Pomieszczenia, w których dużo czasu spędzają alergicy powinny być pozbawione elementów gromadzących kurz. Warto zatem zrezygnować z wykładziny, która gromadzi kurz i roztocza. Najlepszym rozwiązaniem jest parkiet z litego drewna. Aby zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniem możemy położyć na niej bawełniane dywaniki, które należy prać w pralce.

 

Specjaliści z hurtowni Felix, zdecydowanie odradzają wykańczanie ścian wewnętrznych w domu alergików wszelkimi strukturami. Nierówne powierzchnie łatwo gromadzą kurz. Szczególnie w sypianiach zalecana jest gładź gipsowa, która charakteryzuje się równą powierzchnią oraz dosyć dużym stopniem przepuszczania powietrza.

 

Zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z ciężkich zasłon i firan. Gromadzą one kurze i roztocza, bardzo szkodliwe dla alergików. Najlepszym rozwiązaniem są zwykłe rolety. Jeśli jednak w trosce o ochronę naszej prywatności chcemy osłonić się firanką przed wzrokiem sąsiadów, lub przechodniów z ulicy, możemy zwieść firany, powinny one być krótkie i obejmować jedynie światło okna. Należy pamiętać o tym, że firanki w pokoju alergika powinniśmy prać przynajmniej raz na trzy miesiące, w temperaturze przynajmniej 60 ˚C, oraz z wykorzystaniem proszku hipoalergicznego.

 

Wybierając umeblowanie do domu, w którym przebywa alergik powinniśmy zdecydować się na drewno laminowane plastikiem. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy kupowane przez nas meble są zabudowane, czy też składają się w przeważającej mierze z otwartych półek. Jeśli kolekcjonujemy drobiazgi, mamy bogate księgozbiory powinniśmy gromadzić je w przeszklonych gablotach, które chronią przed nadmiernym gromadzeniem się kurzu. Musimy pamiętać, że bibeloty, pamiątki, pluszaki i wszelkie drobne przedmioty, które zachowujemy są siedliskiem alergizującego kurz, którego trudno się pozbyć.

 

Wybierając sofy, fotele i kanapy musimy zwracać szczególną uwagę nie tylko na kształt, ilość „zagnieceń” obicia, marszczeń i falban, lecz także na sam rodzaj materiału, z którego wykonane są pokrowce. Zdecydowanie polecamy meble wypoczynkowe wykonane ze skóry oraz z winylu. Jeśli jednak preferujemy faktury cieple i przyjemne w dotyku, warto oryginalne materiałowe tapicerki, w których mogą gromadzić się roztocza przykryć bawełnianymi narzutami, które z łatwością możemy uprać w pralce.

 

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

 

powrót do listy