Renowacja oraz naprawa parkietu i drewnianych podłóg
2011-10-28

Drewno stanowi kwintesencję klasycznego wystroju wnętrz. Mimo, iż materiał ten jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, łatwo poddaje się zabiegom renowacyjnym. Dzięki regularnej konserwacji, czyszczeniu odpowiednimi preparatami, przez lata możemy cieszyć się pięknym wyglądem drewnianej podłogi. Jeśli jednak drewno podłogowe jest zniszczone, może poddać je cyklinowaniu, impregnacji oraz ponownemu lakierowaniu, by przywrócić początkowy wygląd, bez wgnieceń, zadrapań a nawet nierówności spowodowanych wilgocią.

 

Renowacja podłogi jest dosyć kłopotliwym zabiegiem. Nawet używając bezpyłowych cykliniarek konieczne jest wyniesienie wszystkich mebli z odnawianego pokoju. Nie ma jedynej właściwej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy powinniśmy odnowić drewnianą podłogę. Warto jednak pamiętać, że już w momencie wykonywania drewnianych podłóg rozstrzyga się kwestia ich żywotności. Jeśli kupujemy gorszej jakości materiał oraz przytwierdzamy do podłoża za pomocą niskiej jakości klejów lub lepików, nie pozostawiając odpowiednich szczelin między ścianami, narażamy naszą nową podłogę na szybkie zniekształcenie. Warto skorzystać z usług sprawdzonego wykonawcy, który potrafi ocenić, chociażby stopień zawilgocenia mieszkania i na tej podstawie zdecydować, czy zalecane jest położenie w danym pomieszczeniu drewnianego podłoża.

 

Niestety nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że zbyt wczesne położenie drewnianych podłóg w namokniętych budynkach, prowadzi do silnych odkształceń. Świeżo oddane do użytku pomieszczenia są często niedosuszone. Parkiet położony w wilgotnym środowisku wchłania wilgoć, czego efektem jest łódkowanie się poszczególnych klepek, a nawet widoczne wybrzuszenia partii podłogi. Warto zaznaczyć, że doskonałym materiałem na podłogi jest dąb, gdyż nawet w przypadku wysokiej wilgotności powietrza, pozostaje wyjątkowo odporny na ten czynnik, w odróżnieniu chociażby do jesionu, który mimo pięknego wyglądu, bardzo szybko odkształca się.

 

Co zrobić, kiedy drewniana podłoga podniesie się pod wpływem wilgoci?

Jeśli sytuacja taka zdarzy się zimą, to prawdopodobnie wśród przyczyn możemy upatrywać także złą wentylację. Zimą o wiele rzadziej i krócej wietrzymy mieszkania, dodatkowo pranie suszone w domu, czy gotowanie bez wyciągu, przyczyniają się do znacznego zwiększenia poziomu wilgotności powietrza. Podniesiony parkiet może być także spowodowany ułożeniem na wilgotnym podłożu zbyt wysuszonego materiału. Obserwując niepokojące zmiany podłogi należy skoncentrować się na skrupulatnym odprowadzaniu wilgoci.

 

Często na wiosnę konieczne jest usunięcie skutków. Jeśli pojawiają się wybrzuszenia i parkiet wyraźnie skrzypi oznacza to, że jest on oderwany od podłoża. W takiej sytuacji musimy zerwać wybrzuszony fragment, a następnie ponownie ułożyć, przytwierdzając silnie wiążącym klejem.

 

Zazwyczaj konieczne jest także cyklinowanie. Zalecane jest ono także dla parkietu, który pod wpływem wilgoci „łódkuje się”, przez co powierzchnia podłogi nie jest równa, zaś pod światło wyraźnie widać lekko uniesione krawędzie poszczególnych klepek. Dzięki cyklinowaniu możemy pozbyć się nieestetycznego wyglądu tak zmienionej podłogi. Dodatkowo cyklinując zrywamy uszkodzoną warstwę lakieru, która w trakcie użytkowania ulega zarysowaniom. Jeśli parkiet w chwili układania był zbyt wilgotny, z pewnością po czasie pojawiają się brzydkie szczeliny. W trakcie restaurowania parkietu są one szpachlowane. W ten sam sposób usuwamy także głębokie wgniecenia.

 

Zabiegi wykonywane na wycyklinowanym podłożu

Przygotowany parkiet jest odkurzany, a następnie impregnowany kaponem. Ostatnią fazą jest położenie lakieru. Najczęściej używane są lakiery poliuretanowe rozpuszczalnikowe. Charakteryzują się one wysoką twardością, niestety ich wadą jest przyciemnianie koloru drewna, dlatego przed ich zastosowaniem koniecznej jest użycie lakieru podkładowego, by zachować naturalną barwę drewna. W pokojach o mniejszym natężeniu ruchu, takich jak sypialnie zalecane są lakiery wodne jednoskładnikowe poliuretanowo-akrylowe. Mimo, iż nie są przesadnie twarde, do dużych zalet należy ich nietoksyczność. Zachęcamy do odwiedzenia Składów Budowlanych Felix, gdzie czytelnicy zasięgną szczegółowych informacji na temat renowacji parkietu oraz zalecanych środków konserwujących drewniane nawierzchnie.

 

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy