Jak zagospodarować piwnicę?
2013-03-06

Budując dom, warto wybrać projekt, który posiada także piwnicę, ponieważ podziemny poziom pozwala nam na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, którą możemy zagospodarować w sposób praktyczny i zgodny z naszymi zainteresowaniami. Któż nie chciałby mieć w domu prywatnej siłowni, sauny, czy może kina domowego. Wbrew pozorom nie są to zachcianki poza zasięgiem ręki. Usytuowanie ich w piwnicy pozwala na optymalne zagospodarowanie miejsca w domu i przeznaczenia wyższych partii na pracownie, pomieszczenia sypialne, kuchnię, jadalnię oraz łazienki.

 

Pomieszczenia gospodarcze

Bardzo często zdarza się, że w piwnicy organizujemy spiżarnię, rupieciarnię i składzik na narzędzia ogrodnicze. W czasach, gdy dosyć niedrogo możemy wybudować szopę, składzik drewna, czy zewnętrzny garaż warto trzymać wszelkie przedmioty w miejscach dostępnych i zgodnych z ich przeznaczeniem. Przetwory i zapasy żywności o wiele poręczniej jest gromadzić w przyległej do kuchni spiżarence, niż w piwnicy, do której musimy organizować istne wyprawy po jeden słoik dżemu.

 

Chętnie stosowanym w architekturze rozwiązaniem jest lokowanie pomieszczeń gospodarczych właśnie w piwnicy. Pralnia, suszarnia i kotłownia umieszczone pod poziomem mieszkalnym nie zabierają cennego miejsca i ułatwiają utrzymanie domu w czystości i należnym porządku. To doskonały pomysł, jednak tego typu pomieszczenia zazwyczaj nie zajmują całej przestrzeni piwnicy.

 

Ciekawe pomysły

Aby efektywnie zagospodarować piwnicę warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązania projektantów. Własna siłownia pozwoli nie tylko zadbać o doskonałą formę i zaszczepić w całej rodzinie sportową pasję, lecz także pomoże zaoszczędzić okrągłą sumkę, której nie wydamy na karnety do klubów fitness, wizyty u dietetyka, czy suplementy diety o właściwościach odchudzających.

 

Siłownia stanowi praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Atlas do ćwiczeń, ławeczka do brzuszków, drążek, drabinki i stacjonarny rower, a nawet bieżnia, nie zajmą wiele miejsca. Jeśli chcemy zagospodarować większą przestrzeń, warto zdecydować się na wyłożenie odpowiedniego fragmentu podłoża matami oraz wydzielenie części tanecznej z lustrem i drążkiem. Takie rozwiązania z pewnością przypadną do gustu młodym mieszkańcom, którzy będą mieli własną salę ćwiczeń do trenowania sztuk walki, czy rozwijania pasji tanecznych.

 

Doskonałym pomysłem jest także zorganizowanie w piwnicy kina domowego. Dobierając sprzęt warto skonsultować się ze specjalistą od ergonomii, który doradzi, jakiej wielkości monitor dobrać i w jakiej odległości od niego umieścić fotele, aby uzyskać optymalne parametry pokoju rozrywki. Niewątpliwym atutem piwnicy jest dobra akustyka oraz całkowite zaciemnienie, które uzyskujemy bez konieczności montowania rolet zewnętrznych.

 

W piwnicach chętnie sytuowana jest także sauna. Zazwyczaj w postaci autonomicznej kabiny podłączonej do systemu wentylacji. Sauna w sąsiedztwie siłowni stanowi doskonałe połączenie. Jeśli zechcemy wzbogacić naszą podziemną przestrzeń o dodatkowe atrakcje możemy urządzić w niej mini spa. Subtelne oświetlenie, aromat kadzideł i mini fontanna generująca kojący szmer wody zapewnią relaks po trudnym dniu w pracy.

 

Skuteczny system wentylacji i izolacji gruntowej

Piwnica, w której chcemy urządzić miejsce użytkowe powinna być sucha, ciepła i dobrze przewietrzona. Siłownia i sauna wymagają sprawnej wentylacji, która zapewni efektywną wymianę powietrza oraz odprowadzenie nadmiaru wilgoci. To samo tyczy się pomieszczeń gospodarczych. Niezwykle ważna jest także odpowiednia izolacja. Podłoże, które ma bezpośredni kontakt z gruntem powinno być odpowiednio zabezpieczone, aby uniknąć przenikania wód gruntowych, wilgoci oraz zimna.

 

Składy Budowlane Felix Myszków polecają membranę Foundaline, która przeznaczona jest m.in. do izolacji wewnętrznych i zewnętrznych ścian piwnic. Dzięki swym unikalnym właściwościom, nie tylko chroni ściany przed zawilgoceniem, lecz także przed uszkodzeniami mechanicznymi, w czasie zasypywania wykopów i powodowanymi przez osiadanie ziemi.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy