Osuszanie piwnic i izolacja przeciwwilgociowa
2013-03-23

aJeśli po raz kolejny obfite deszcze zalały naszą piwnicę powinniśmy natychmiast przystąpić do osuszania zalanego poziomu. Aby uniknąć ponownych podtopień należy bezwzględnie wykonać szczelną izolację, która powstrzyma ponowny napływ wód gruntowych i opadowych.

 

Wilgotne i zimne piwnice najczęściej spotykamy w starym budownictwie. Współczesne wymogi budowlane nakazują firmom stosowanie prewencyjnych rozwiązań, które pomogą uniknąć tego problemu. Jeśli jednak nasz dom wykonano w nieco dawniejszych czasach, możemy z powodzeniem osuszyć piwnicę oraz wykonać remont, którego filarem będzie założenie nowej izolacji przeciwwilgociowej.

 

Tradycyjne metody osuszania

Tradycyjna metoda osuszania piwnic jest dosyć czasochłonna, ponieważ trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Powinna być wykonywana latem, kiedy istnieje najmniejsze ryzyko długotrwałych i intensywnych opadów. Polega ona na odkopaniu fundamentów i naturalnym osuszeniu przez słońce i wiatr. Aby przyspieszyć ten proces bardzo często usuwana jest stara izolacja (jeśli takowa istnieje) oraz zewnętrzna warstwa elewacyjna oraz wewnętrzna warstwa tynku. Efektywność tej metody zwiększa wykonanie kilku otworów o średnicy 20 mm, które po zakończeniu procesu suszenia powinny być dokładnie wypełnione twardą zaprawą.

 

Bardzo ważnym elementem kończącym jest wykonanie szczelnej poziomej izolacji z dobrych jakościowo materiałów. Zadaniem dodatkowej warstwy ochronnej jest powstrzymanie kapilarnego podciągania wody z gruntu. Konieczna jest także izolacja pionowa – w zależności od rodzaju gruntu oraz intensywności opadów w danym rejonie dobieramy izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną. Zaletą tradycyjnej metody osuszania ścian jest niski koszt oraz wysoka efektywność. Wadą jest oczywiście czasochłonność.

 

Alternatywne metody osuszania ścian

Istnieje wiele bardzo specjalistycznych metod osuszania ścian, które są bardzo wydajne i często stosunkowo szybkie, w porównaniu z tradycyjnym sposobem. Niestety większość z nich wymaga nie tylko zastosowania profesjonalnych urządzeń osuszających, lecz także specjalistycznych ekip remontowo-budowlanych. Bardzo skuteczna i praktyczna jest metoda elektroosmozy, która umożliwia dosyć szybkie osuszenie piwnic i jednocześnie pozwala na bezproblemowe użytkowanie budynku. Zaletą metod alternatywnych jest szybki czas osuszania piwnic, ścian, fundamentów, etc. Wadą jest dosyć wysoki koszt związany z koniecznością korzystania z profesjonalnego sprzętu oraz wyspecjalizowanych pracowników, obsługujących go.

 

Remont piwnic a dobra izolacja

Podstawą remontu piwnic notorycznie zawilgoconych jest wykonanie efektywnej izolacji przeciwwilgociowej. Izolacja podłogi na gruncie polega na wyrównaniu podłoża lub wylaniu nowej warstwy betonu o grubości ok. 10 cm. Tak przygotowane podłoże pokrywamy papą termozgrzewalną, a następnie uszczelniamy folią hydroizolacyjną. Na tym etapie najważniejsze jest wykonanie szczelnego połączenia z izolacją poziomą ścian fundamentowych.

 

Wykonanie izolacji ścian fundamentowych to pracochłonny proces, jednak przy zachowaniu precyzji i systematyczności wykonywania prac izolacyjnych osiągniemy doskonałe efekty. Fundamenty wykonana z cegieł lub kamieni podcinamy na metrowych odcinkach, a następnie układamy hydroizolację. Szczeliny wypełniamy betonem lub zaprawą cementową.

 

Dosyć skuteczne są także mniej inwazyjne metody iniekcyjne, takie jak parafinowa, grawitacyjna, mikrofalowa lub wysokociśnieniowa. Polegają one na wypełnianiu wywierconych w ścianach otworów substancjami hydrofobowymi, które uszczelniają mury.

 

Nowa generacja produktów przeciwwilgociowych

Producenci materiałów izolacyjnych tworzą nowe kategorie produktów przeciwwilgociowych. Składy Budowlane Felix Myszków szczególnie polecają Icopal, który w swym asortymencie posiada m.in. produkty zabezpieczające zawilgocone mury oraz skuteczne preparaty grzybobójcze.

 

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy