Domowa obróbka drewna – impregnaty
2013-04-07

Drewno jest wytrzymałym i łatwym w obróbce materiałem. Stanowi niezwykle ważny element konstrukcyjny dachów. Służy do budowy lub wykańczania domów. Budulec ten jest ponadczasowy, elegancki, przyjazny i ekologiczny. Drewniane elementy pomagają uzyskać niepowtarzalny charakter domu i unikalny mikroklimat. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to budulec wymagający odpowiedniego zabezpieczenia przed różnorodnymi czynnikami atmosferycznymi.

 

Impregnacja drewna przedłuża jego żywotność. Dzięki specjalnym środkom zabezpieczamy strukturę drewnianych elementów przed wilgocią, rozwojem pleśni i grzybów a także przed szkodnikami. Specjaliści z hurtowni Felix, zalecają także stosowanie dodatkowych impregnatów, które w znacznym stopniu zmniejszają łatwopalność drewna. Preparaty ogniochronne, utrudniają zapalenie drewna oraz ograniczają rozprzestrzenienie się płomieni w już zajętych elementach. Taka profilaktyka jest szczególnie wskazana przy budowie drewnianych budynków.

 

Ochrona przed wilgocią, pleśnią i grzybami

Niezwykle ważne jest zabezpieczenie drewna przed wilgocią. Drewno, które nie ma możliwości naturalnego oddania wody a jest długotrwale poddawane zawilgoceniu, po pewnym czasie stanie się bazą podatną na rozwój mikroorganizmów. W niedługim czasie osłabią one jego strukturę, drastycznie obniżając parametry wytrzymałości.

 

Grzyby i pleśnie rozwijają się w drewnie, którego wilgotność przekracza 20%. Aby powstrzymać ich rozwój należy dobrać odpowiednią kompozycję środków chemicznych, zabezpieczających drewno. Szczególnie zalecane jest pokrycie drewna środkami ochrony biologicznej, a następnie zaimpregnowanie preparatem wodochronnym. Warto także dodać, iż środki ochrony biologicznej uniemożliwiają owadom składanie jaj w strukturze drewna. Powstrzymują także rozwój porostów i glonów.

 

Jak impregnować drewno?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że im głębiej wniknie impregnat w strukturę drewna, tym skuteczniej zabezpieczy je przed czynnikami zewnętrznymi, mikroorganizmami i szkodnikami. Z tej przyczyny niezwykle ważny jest wybór drewna, z którego będziemy wykonywali poszczególne elementy. Szybkość i głębokość wnikania impregnatu przede wszystkim uzależnione są stopnia wysuszenia materiału. Eksperci z hurtowni Felix, polecają wybór drewna powietrzno-suchego o wilgotności nieprzekraczającej 18%. Zdecydowanie nie powinno się impregnować drewna zbyt wilgotnego oraz malowanego. Mokre drewno nie przyjmuje płynnego preparatu, zaś farba uniemożliwia wnikanie impregnatu w głąb włókien. Musimy pamiętać także o tym, że impregnujemy wyłącznie elementy drewniane po wszelkich obróbkach. Podcinając i ostrugując zabezpieczone wcześniej drewno usuwamy zaimpregnowaną powierzchnię i robimy niekorzystną nieszczelność w powłoce.

 

Jeśli decydujemy się na impregnację barwiącą, drewno powinno być ostatecznie przygotowane: ostrugane i oszlifowane. Po nałożeniu preparatu nie powinno się dodatkowo wygładzać powierzchni, ponieważ nastąpi zatarcie słojów, przez co struktura drewna będzie mniej wyrazista. Impregnacji barwiącej poddajemy drewno zabezpieczone preparatami solnymi albo wodorozcieńczalnymi oraz drewno surowe. Tego typu preparaty schną 4-6 godzin.

 

Zanim rozpoczniemy impregnację, drewniane elementy dokładnie czyścimy i odłuszczamy. W tym celu warto wykorzystać rozcieńczalnik do impregnatu. Jeśli rozcieńczalnikiem jest woda, należy zmieszać ją z detergentem i tak przygotowanym roztworem oczyścić drewnianą powierzchnię. Zanim zdecydujemy się na konkretną metodę impregnacji, warto skonsultować się z fachowcem, który udzieli odpowiednich wskazówek i poleci odpowiedni preparat zalecany do danej nawierzchni. Eksperci z hurtowni Felix, chętnie udzielą porad.

 

 

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy