Edukacyjna wycieczka seniorów
2015-05-13

Odbyła się w piątkowe popołudnie 8 maja, kiedy to wrocławscy seniorzy uczestniczyli w zwiedzaniu wnętrz Starego Ratusza, a także w prelekcji o historii, zmianach oraz sposobach funkcjonowania samorządów. Spotkanie, na prośbę Wrocławskiej Rady Seniorów, zorganizowali Radni Rady Miejskiej Wrocławia. Po wyjątkowych wnętrzach Starego Ratusza, czyli Izbie Rady, Sali Książęcej, Izbie Seniora, Sali Wielkiej, kończąc na przejściu klatką schodową i obejrzeniu historycznej mapy Wrocławia, uczestników wycieczki oprowadziła pani Izabela Janicka z Działu Pedagogicznego Muzeum Miejskiego Wrocławia. Była to wspaniała lekcja historii Wrocławia na przestrzeni wieków. Nie brakowało ciekawostek, zarówno dotyczących rządzących i mieszkańców, jak i ówczesnych zwyczajów, wśród których znalazła się także opowieść o ścięciu głów rajców przez buntowników za panowania czeskiego. Uwagę zwiedzających zwracały głównie oryginalnie zachowana 500-letnia drewniana podłoga w Izbie Rady, monumentalny obraz i oryginalnie zachowana boazeria w Izbie Seniora czy stała wystawa srebra w Sali Książęcej.Seniorzy


            Po pełnym wrażeń zwiedzaniu jednego z piękniejszych europejskich zabytków świeckiej architektury gotyckiej, seniorzy zostali zaproszeni do Sali Sesyjnej, w której czekał już na nich Radny Rady Miejskiej Wrocławia, Krystian Mieszkała. W błyskotliwym wykładzie, pełnym anegdot i przykładów z życia, w sposób przyjazny i przystępny przedstawił uczestnikom prelekcji wiele informacji związanych z samorządem. Dzięki temu seniorzy dowiedzieli się między innymi ile trwa kadencja Rady, na ile okręgów wyborczych podzielony jest Wrocław, jaki jest obecny skład Rady, jakie są jej kompetencje oraz ile i jakie komisje w jej ramach działają. Prelegent podkreślił również znaczenie dla Radnych święta Wrocławia, które przypada 24 czerwca, w dniu imienin patrona miasta – Św. Jana Chrzciciela. Wówczas odbywa się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczane są Nagrody Wrocławia i Prezydenta Wrocławia, a także tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus. Obecni seniorzy mieli okazję zapoznać się z aktualną listą osób zasłużonych dla Wrocławia. Pan Mieszkała wspomniał także o dniach otwartych samorządu i Parlamencie Młodzieży Wrocławia.

            W końcowej części wydarzenia przyszedł również czas na pytania seniorów i dyskusje z reprezentantem Rady Miejskiej Wrocławia. Chętne osoby mogły również zasiąść na miejscu przewodniczącego Rady i sfotografować się z głównym symbolem godności i władzy, dzięki któremu odbywa się każde posiedzenie Radnych Rady Miejskiej Wrocławia. Piątkowe spotkanie stanowiło wartościową edukacyjną podróż dla seniorów, najpierw po zabytkowych wnętrzach Starego Ratusza, a później po tajnikach wiedzy o samorządzie.

 

Joanna Ryłko, WCS

 


              
powrót do listy