ERA ZOSI SAMOSI I MODNYCH WRAŻLIWCÓW
2015-05-23

Era: Zosi Samosi i Modnych Wrażliwców


Współczesna Polka w wieku 25-34 lat to Zosia Samosia, której towarzyszy Modny Wrażliwiec. Ona jest decydentką, dokonuje zakupów i samodzielnych decyzji zakupowych w większej ilości kategorii produktów niż mężczyzna. Jednocześnie, coraz więcej zarabia i stawia na ciągłą edukację, co w przyszłości może jeszcze bardziej wzmocnić jej siłę zakupową i decyzyjną. Modny Wrażliwiec – to współczesny mężczyzna z pokolenia Millenials – jak sam o sobie mówi, jest wrażliwy i skoncentrowany na tym, żeby modnie i dobrze wyglądać, co potwierdzają jego zainteresowania            i aktywność zakupowa w obszarze mody, sportu oraz zdrowego stylu życia. Modny Wrażliwiec jest podatny zakupy impulsowe i i robi je pod wpływem mody. 
Siła nabywcza kobiet nadal niedoceniana


Pomimo, iż obie płcie zgodnie zauważają, że kobiety zarabiają coraz więcej, to jednocześnie nie doceniają ich siły nabywczej. Szczególnie dotyczy to obszaru zakupów codziennych. Tu zdecydowanie kobiety kupują częściej niż wynika z przekonań obu płci. Podobnie jest w takich kategoriach jak kosmetyki, moda, sport, ale także elektronika i alkohole.


W tych branżach panie realnie wydają znacznie więcej niż im samym i ich partnerom się wydaje. Mężczyźni nie doszacowali też wydatków kobiet jeżeli chodzi o wyposażenie i wystrój domu oraz podróże. Generalnie, panowie, z wyjątkiem takich branż jak produkty dla dzieci, hobby, biżuteria i rozrywka oraz erotyka wskazali, że kobiety kupują rzadziej niż faktycznie to miejsce.


Warto podkreślić, że najwięcej zakupów dokonują kobiety z pokolenia Millenials oraz te po 55 roku życia. Wspólnym mianownikiem tych dwóch grup może być to, że mają przestrzeń, żeby realizować swoje pragnienia i potrzeby. Kobiety po 55 roku mają tę przestrzeń - w końcu!  – ich dzieci są dorosłe, a tym samym nie wymagają już pełnowymiarowego finansowania. Z kolei, współczesna statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku 29 lat, przedłuża się okres kiedy zarobione pieniądze może przeznaczyć wyłącznie na siebie. A jeśli dodać fakt, że ¼ 26-latków wciąż dostaje pieniądze od rodziny pomimo tego, że pracuje, to siłę zakupową młodych kobiet można określić paliwem napędowym współczesnej gospodarki. Zwłaszcza, że rośnie w Polsce liczba samotnych matek oraz liczba kobiet, które są żywicielkami rodziny. Według danych z GUS obecnie 4,5 mln pań odgrywa taką rolę. To prawie ćwierć miliona więcej niż przed czterema laty. 


Czas wolny i styl życia


Kobiety są zdecydowanymi fankami podróży (48%), gotowania (41%) i zdrowego stylu życia (34%), a mężczyźni nowych technologii (41%), oszczędzania i inwestowania (35%) oraz, podobnie jak panie, podróży (34%). Panowie znacznie częściej też określają siebie jako entuzjastów dobrych alkoholi i motoryzacji. Tu przewaga wskazań nad kobietami okazała się ponad dwukrotna.


Jeśli jednak spojrzymy na młode pokolenie – Millenialsów – wyniki kształtują się nieco inaczej. Otóż 26% mężczyzn jest zwolennikami gotowania, 18% zakupów codziennych, a 15% mody. Młodzi mężczyźni utrzymali, a nawet zwiększyli poziom zainteresowania nowymi technologiami, motoryzacją, podróżami i dobrymi alkoholami. Z kolei  młode kobiety są fankami ciągłej edukacji (26%) oraz designu i wyposażenia wnętrz (36%).


 


Na zakupach


Kobiety i mężczyźni mają zupełnie różne odczucia względem zakupów. Dla pań zakupy to zdecydowanie częściej przyjemność, dla panów raczej zadanie i obowiązek. Co ciekawe, duża część kobiet, a także mężczyzn uznaje, że zakupy są jak polowanie, z tym, że w przypadku mężczyzn to młodzi panowie znacznie zawyżyli ten wskaźnik. Taki stosunek do zakupów zaznaczyło bowiem w grupie 18-24 czyli tak zwanych Young Millennials ponad 30% mężczyzn. Oznacza to, że mężczyźni zaczynają być coraz bardziej wrażliwi na wszelkiego rodzaju promocje, kupony, rabaty czy oferty specjalne, a to otwiera drogę do spontanicznych męskich zakupów.  Co więcej, młodzi mężczyźni z pokolenia Y-grek dokonują zakupów podobnie jak kobiety -  pod wpływem impulsu i co ciekawe – trendów.


Wśród najważniejszych czynników zakupowych kobiety wskazują kolejno: cenę,  jakość produktu oraz wartości, jakie reprezentuje marka. Zaś dla mężczyzn na pierwszym miejscu jest jakość produktu, potem cena, a na trzecim miejscu rozpoznawalność marki.


Komunikacja marek wciąż stereotypowa


Zarówno kobiety jak i mężczyźni twierdzą, że ich płcie są pokazywane w reklamie stereotypowo. Do kobiet nie przemawia komunikacja produktów finansowych (32%), nieruchomości (29%), ubezpieczeń (28%), alkoholu (24%) i erotyki (28%). Warty podkreślenia jest fakt, że komunikacja branży motoryzacyjnej, która jest stereotypowo męską domeną,  nie przemawia do 19 % kobiet, co przy wyżej wskazanych wynikach pozostałych „męskich” branż wydaje się wskaźnikiem niedużym. Z kolei branżą, której komunikacja w największym stopniu nie przemawia do mężczyzn – okazały się produkty dla dzieci (24%). 


 


Wyniki badania jasno wskazują na zachodzące zmiany społeczne w obszarze roli i preferencji zakupowych płci. Przedstawiciele młodego pokolenia  Y-greków w pewnym sensie upodabniają się do siebie nawzajem. To znaczy, że kobiety stają się bardziej decyzyjne, coraz więcej zarabiają i dokonują zakupów w większej ilości branż oraz podejmują decyzje zakupowe w sektorach stereotypowo uznanych za męskie – jak motoryzacja, finanse, czy nieruchomości. Panowie zaś coraz bardziej skupieni są na swoim wyglądzie, kupują pod wpływem impulsu i mody, a także są mniej decyzyjni w kwestii zakupów niż kobiety.

powrót do listy