Zamiast mieszkania dom jednorodzinny?
2015-06-08

Na to wskazywałaby sytuacja, która panuje ostatnio na rynku nieruchomości. Mowa o rosnącej podaży działek budowlanych, a także zmianach w prawie budowlanym, dotyczących pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Według statystyk liczba przekształcanych działek z rolnych na budowlane, a także ilość domów na obrzeżach miast rośnie z każdym rokiem.

 

Od czerwca nie trzeba już starać się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Nowy zapis w prawie budowlanym mówi o tym, że w przypadku tej nieruchomości nie jest on już konieczny. Wystarczy w urzędzie gminy złożyć dokumenty przedstawiające plan budowy i odczekać 30 dni. Jeśli w tym czasie urząd nie zgłosi żadnych zastrzeżeń na zasadzie domniemanej zgody budowlanej, można rozpocząć budowę.

 

Zapis ten nie dotyczy jednak domów o wysokości powyżej 12 m, kubaturze przekraczającej 5 tys. m sześciennych oraz domów, których budowa ingeruje w środowisko naturalne. Mimo to eksperci rynku budowlanego przewidują, że zmiana ta znacznie wpłynie na liczbę budowanych domów jednorodzinnych, szczególnie dlatego, że rośnie również liczba działek budowlanych, co wynika właśnie z rosnącego popytu, a także dużej liczby działek rolnych na obrzeżach miast, które właściciele decydują się przekształcić na budowlane i sprzedać po najkorzystniejszej cenie. Zainteresowanie budowaniem dotyczy nie tylko prywatnych inwestorów, ale również deweloperów
Aneta Raksimowicz

powrót do listy