Program wydarzeń teatralnych XII edycji Festiwalu Singera
2015-07-22

20 SIERPNIA 2015, czwartek


godz. 19.00 DYBUK spektakl Teatru Żydowskiego


Reżyseria: Maja Kleczewska, scenariusz: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski, kostiumy: Konrad Parol, dramaturgia: Łukasz Chotkowski, muzyka: Stefan Węgłowski, scenografia, światła, video: Wojciech Puś, asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski


Obsada: Marcin Błaszak (Menasze), Piotr Chomik (Michael), Genady Iskhakov (Śpiewak, Kantor), Magdalena Koleśnik (Lea) – gościnnie, Joanna Przybyłowska (Matka Lei, Oblubienica z 1648 r.), Henryk Rajfer (Rebe Azriel [Cadyk]), Wanda Siemaszko (Sura Bas Tojwim, Żydówka z czasu Holocaustu), Piotr Sierecki (Henoch, Oblubieniec z 1648 r.), Piotr Stramowski (Chunon) – gościnnie, Barbara Szeliga (Niewidoma Żydówka, Żydówka z czasu Holokaustu), Dawid Szurmiej (Kantor), Gołda Tencer (Lea z przeszłości), Ewa Tucholska (Frade), Jerzy Walczak (Meszulach, Muzułman z Obozu Zagłady), Marek Węglarski (Sender)


I ciągle widzę ich twarze, ustawnie w oczy ich patrzę ich nie ma, myślę i marzę, widzę ich w duszy teatrze. […]” (S. Wyspiański, „I ciągle widzę ich twarze”)


Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.


Bo cały „Dybuk” to synteza przeciwieństw, żonglerka stylami i nastrojami. Demonstracja tego, do czego Teatr Żydowski okazuje się być zdolny. (Witold Mrozek, Gazeta.pl)


Maja Kleczewska – absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Reżyserowała w teatrach: Starym Teatrze w Krakowie („Sen nocy letniej” wg W. Szekspira; „Zbombardowanych” S. Kane); Teatrze Narodowym („Fedrę” wg Eurypidesa, „Marata/Sade’a” wg P. Weissa, „Oresteję” wg Ajschylosa); Teatrze Polskim w Bydgoszczy ( „Babel”, „Podróż zimową”, „Cienie. Eurydyka mówi” E. Jelinek, „Burzę” wg W. Szekspira); Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu („Burzę” wg W. Szekspira). Wielokrotnie nagradzana, m.in. Laurem Konrada w Katowicach, Paszportem „Polityki” 2006 w dziedzinie Teatru.


Impreza towarzysząca


Czas trwania 2 godz., spektakl bez przerwy. Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych


Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16


Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl  oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56


 


 


21 SIERPNIA 2015, piątek


 


godz. 19.00 DYBUK, reż. Maja Kleczewska spektakl Teatru Żydowskiego


Przedstawienie jest szlachetnie wysmakowane, rządzi się powściągliwością i metaforą. Od pierwszych chwil. Jakby na marginesie, daleko od oczu widza, w rytmie sierocego natręctwa kołysze się aktor opowiadający historię Cherubinka, sparaliżowanego dziecka z Auschwitz. Będzie ją opowiadał w nieskończoność, będzie trwał w symbiozie z tym dybukiem czasu Holokaustu. (Krystyna Gucewicz)


Impreza towarzysząca


Czas trwania 2 godz., spektakl bez przerwy. Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych


Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16


Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl  oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56


 


22 SIERPNIA 2015, sobota


 


godz. 12.00 „Aktorzy żydowscy” – spektakl Teatru Żydowskiego


Reżyseria: Anna Smolar, scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz, muzyka na żywo: Dominika Korzeniecka, scenografia i kostiumy: Anna Met, asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz


Występują: Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak


Spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy”, jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Uwięzieni w nieustannym próbowaniu pierwszej sceny spektaklu, którego premiera od kilkudziesięciu lat nie ujrzała światła dziennego, uciekają w opowieść o sobie, próbują zdefiniować paradoksy nie pozwalające im zrobić kolejnego kroku, uciec od etykiet i uproszczeń. Zamknięci w kapsule czasowej przemierzają kolejne momenty własnych historii, uwięzieni w przeszłości, ale i w oczekiwaniach stawianych im przez otoczenie. Nie widzą teraźniejszości, bo wiąże ich pamięć i konieczność pamiętania o przeszłości i kontekście miejsca. Próba uwolnienia się od pamięci jest herezją, powtarzanie tego samego – przekleństwem.


Sześcioro aktorów prowadzi opowieści oparte na własnych życiorysach, doświadczeniach, wahaniach. Żadne z nich nie może jednak zagwarantować, że mówi tylko prawdę…


Dzisiaj zamiast jarmarku, z czego Żydowski słynął, dostajemy kawał intelektualnej roboty, którą w subtelną całość złożyła Anna Smolar. („Spadną państwo z krzeseł”, Mike Urbaniak, www.wysokieobcasy.pl)


Anna Smolar – polsko-francuska reżyserka teatralna, tłumaczka. W 2001 roku założyła w Paryżu zespół La Compagnie Gochka. Od 2005 roku reżyseruje w Polsce, m.in.: „Zamianę” Paula Claudela w Teatrze Śląskim, „Maestro” Jarosława Abramowa-Newerlego w Laboratorium Dramatu w Warszawie, „Jedną ręką” Joëla Pommerata w Teatrze Studio, „Panią z Birmy” w Teatrze Polonia, „Obcego” Alberta Camus w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, „Wariatkę z Chaillot” w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku. W Opolu w Teatrze im. Kochanowskiego wystawiła „Aktorów prowincjonalnych” i „Bullerbyn”. W Nowym Teatrze w Warszawie wyreżyserowała spektakle „Enter” i „Pinokio”.


Plac Defilad 1


Spektakl plenerowy, wstęp wolny


 


godz. 13.30 „Trzy opowiadania i muzyka” – spektakl premierowy Teatru NN


Teatr NN od wielu lat prezentuje na scenie adaptacje opowiadań I.B. Singera. Ich wspólną cechą jest prostota formy i minimalizm: brak scenografii, rekwizytów, oszczędna gra świateł. Jeden aktor i towarzyszący mu muzyk. Przedstawienia nie potrzebują specjalnych warunków – mogą być grane niemal wszędzie, istotna jest bowiem sama opowieść i grana na żywo muzyka. Dotychczas każdemu spektaklowi przypisany był tylko jeden instrument, który budował specyficzny klimat i dialogował z aktorem.


W najnowszej prezentacji trzy Singerowskie historie opowiada również jeden aktor – Witold Dąbrowski, jednak tym razem towarzyszą mu aż trzej muzycy: Jarosław Adamów (klarnet), Robert Brzozowski (kontrabas), Bartłomiej Stańczyk (akordeon).


Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16


Impreza biletowana, bilety do nabycia wkrótce na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia 2015 r. w kasie Teatru Żydowskiego tel. 22 850 56 56 


 


            godz. 19.30 RUCHELE WYCHODZI ZA MĄŻ – spektakl Teatru Żydowskiego


Reżyseria: Jacek Papis, przekład: Michał Sobelman, scenografia: Alicja Kokosińska, kostiumy: Diana Szawłowska, muzyka: Hanna Klepacka, asystent: Paulina Lombarowicz


Obsada: Ewa Greś/ Joanna Rzączyńska (Ruchele), Małgorzata Trybalska (Lea), Marcin Błaszak (Arele), Stanisław Brudny (Szlojme) – gościnnie, Włodzimierz Press (Staszek) – gościnnie


Polska prapremiera sztuki jednej z najgłośniejszych współczesnych pisarek izraelskich Savyon Liebrecht. Autorka, której korzenie sięgają do Polski (urodziła się w 1948 roku jako Sabina Sosnowski), opowiada uniwersalną historię o pamięci i przebaczeniu. Tytułowa bohaterka dramatu po latach samotności znajduje wreszcie mężczyznę swojego życia i ma zamiar wyjść za niego za mąż, gdy niespodziewanie na drodze do jej szczęścia staje tajemnica z odległej przeszłości... Żmudnie skonstruowana fabuła rozwija się niemal „po hitchcock'owsku”, w zaskakujący sposób mieszając humor z powagą. „Ruchele...” to rozpisana na pięciu protagonistów, bardzo kameralna historia, która mówi o tym, że nie możemy uciec od demonów przeszłości, ale musimy odważnie się z nimi zmierzyć. Mimo osadzenia w realiach współczesnego Izraela, ma niezwykle uniwersalny wymiar. Zapewne z tego powodu sztuki Liebrecht odnoszą oszałamiające sukcesy daleko poza granicami Izraela. Za sprawą tłumaczeń Michała Sobelmana dramaty te wkraczają wreszcie na polskie sceny.


Subtelna opowieść o Holokauście, a tak naprawdę o próbie zmierzenia się z nim po 70 latach, rozpisana jest na pięciu bohaterów, z czego każdy dźwiga swój bagaż doświadczeń. Cała piątka aktorów zasługuje na pochwałę. („Przekleństwo przeszłości”, Judyta Banaszyńska, www.teatrdlawas.pl)


Jacek Papis – reżyser, dramaturg, scenarzysta, absolwent reżyserii krakowskiej PWST oraz wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W Warszawie współtworzył Teatr Wytwórnię oraz grupę dramaturgiczną G8. Przez sezon był dyrektorem artystycznym Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Pracował również w Londynie jako dziennikarz. Jest autorem wielu sztuk teatralnych, a także stypendystą Ministerstwa Kultury za twórczość dramaturgiczną w roku 2000.


Impreza towarzysząca


Czas trwania 2 godz., spektakl z przerwą


Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56


23 SIERPNIA 2015, niedziela
 
godz. 14.00 „Zupa rybna w Odessie” – monodram w wykonaniu Sebastiana Rysia, poświęcony postaci Jana Karskiego
Reżyseria: Julia Mark, scenariusz: Szymon Bogacz, ruch sceniczny: Piotr Świtalski
Kim był Jan Karski? Kim byłby Jan Karski gdyby… No właśnie, gdyby mu się udało?
W tym świecie innego porządku, gdzie w restauracji w Odessie mówi się po polsku, w świecie, który nigdy nie powstał, nadal byłby bohaterem. Tylko inaczej, bardziej. Byłby gwiazdą! Ikoną! Prawdziwym meta bohaterem! Takim, którzy dziś już się nie rodzą. A jeśli nawet, to nigdy nie mają szans tego udowodnić. Świat dramatu „Zupa rybna w Odessie” to świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Udało się! To dzięki niemu miliony żyjących to dziś niedoszłe ofiary holokaustu. Czy tak jest lepiej? W obu rzeczywistościach dopełnił się plan. Raz boski, raz człowieka. Który jest tym właściwym?
Podczas nieudanego przejścia przez granicę, Karski wpada w łapy gestapo. Więziony i torturowany próbuje odebrać sobie życie, ukrytą w bucie żyletką. Przewieziony do szpitala w Nowym Sączu, jest w nim przetrzymywany jako pacjent o wysokiej wartości dla Rzeszy. Mój dziadek Zbigniew Ryś dowodzi udaną akcją wykradzenia Karskiego ze szpitala… Zadanie nosiło kryptonim: „Akcja S”.  (Sebastian Ryś)
Monodram został zaproszony przez Instytut Jana Karskiego z Waszyngtonu w ramach obchodów Roku Jana Karskiego.
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz w kasie Teatru Żydowskiego od 3 sierpnia 2015 r., tel. 22 850 56 56
 
godz. 16.00 KRÓLESTWO WSZECHWANNY– spektakl Teatru Żydowskiego
Reżyseria, scenariusz: Paweł Paszta, przekład: Agnieszka Olek, Ela Sidi, Włodzimierz Leder, Michał Sobelman, scenografia: Ewelina Brudnicka, choreografia: Joanna Lichorowicz, muzyka: Tomasz Jakub Opałka, przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska, Michał Salamon
Występują: Ewa Dąbrowska (Jochmes), Monika Chrząstowska (Królowa Jewtuszewa), Ryszard Kluge (Kuzyn Jekutieli), Małgorzata Majewska (Szirli), Henryk Rajfer (Czopek), Izabella Rzeszowska (Mawet [Śmierć]), Dawid Szurmiej (Syn Moguncja), Ewa Tucholska (Szlachte), Jerzy Walczak (Mąż Hillel), Marek Węglarski (Apsik)
Spektakl na podstawie prozy, poezji, skeczy, piosenek izraelskiego skandalisty Hanocha Levina według wyboru Pawła Paszty. Niektóre utwory doczekały się swojej światowej prapremiery.
„Królestwo wszechwanny” to sztuka o miłości i wojnie – dwóch nieuniknionych i zarazem podstawowych elementach życia. Z miłości rodzą się konflikty, z konfliktów wypływają nowe miłości. Każda miłość jednak dąży do rozstania, a każda wieczność wcześniej czy później przegrywa ze śmiercią. Bez miłości i konfliktów nie możemy żyć, jak bez wody. Akcja skupiona jest wokół wanny, a woda z niej używana jest zarówno do mycia, jak i do wojowania. Obowiązuje  poetyka karnawału, w której cały porządek świata zostaje odwrócony. (Paweł Paszta)
Królowa wanny, bohaterka sceny, powracającej jak refren, jest uosobieniem władzy. Wanną jest łódź wypełniona wodą – statek szaleńców – z rodzinką na pokładzie, której głównym zajęciem jest nienawiść do kuzyna i zakaz wpuszczania go do toalety. Trwa wyjątkowy stan wojny, na który wszyscy przyjmują bojowe przydomki. Pomimo zaawansowanych strategii bojowych i knowania ich wysiłki płoną na panewce, gdyż wszystkim i tak kręci cukierkowa blondyneczka, która pojawia się często, mówi mało, a na imię jej Mawet (śmierć)... Postaciom towarzyszy skromna orkiestra pogrzebowo-weselna, przygrywająca refren do dziwnego i szalonego rytmu życia.
Uniwersalna, zabawna, ale i refleksyjna sztuka w reżyserii Pawła Paszty to obowiązkowa pozycja dla miłośników teatru absurdu. (Kacper Ponichtera, Forum Żydów Polskich)
Paweł Paszta – absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej. Jego dotychczasowe prace teatralne prezentowane były na wielu Festiwalach, a „Dziady-Widma” emitowano w TVP Kultura. Pracował m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Bagatela w Krakowie, Teatrze Horzycy w Toruniu, Teatrze Kamienica, gdzie wyreżyserował autorski spektakl „Podwórko Korczaka”. Jest również autorem kilku adaptacji teatralnych i twórcą niezależnej grupy teatralnej Atu Teatr. W Teatrze Żydowskim można obejrzeć: „Chleb powszedni”, „Koszałki opałki” czy „Opowiadania nie tylko dla dzieci”.
Impreza towarzysząca
Uwaga! Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia. Spóźnieni widzowie nie zostaną wpuszczeni na spektakl. Spóźnionym widzom nie przysługuje zwrot pieniędzy za zakupione bilety
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl  oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56
powrót do listy