Nowy most na Odrze. Dla inwestorów.
2015-09-01

Odra dla budowniczych stanowi zdecydowanie mniejsze wyzwanie niż Wisła pod względem budowania mostów. Nic więc dziwnego, że kilka dni temu otwarty został kolejny z nich, podczas gdy najdłuższa rzeka w Polsce liczy zaledwie kilkanaście przepraw. Nowy most znajduje się w Szczecinie i mierzy prawie 200 m długości.

 

Most Brdowski łączy lewy brzeg Odry z Ostrowem Brdowskim i wyspą Gryfia, które dotychczas nie miały łączenia z lądową częścią miasta. Most oparty na trzech przęsłach budowany był nieco ponad rok. Korzystać mogą z niego zarówno samochody osobowe, ciężarowe, jak i piesi. Wszyscy do tej pory do znajdującej na wyspie stoczni remontowej mogli dostać się przeprawą promową. Na wyspie mieścić się będzie również fabryka fundamentów morskich wież wiatrowych. Zatrudniać ma ona prawie 500 osób, a powstające fundamenty trafią do farmy wiatrowej na Morzu Północnym.

 

Głównym fundatorem mostu była Unia Europejska, która wyłożyła ponad 32 mln zł. Resztę pieniędzy dołożył fundusz inwestycyjny Mars, który jest m.in. udziałowcem w stoczni i fundatorem fabryki. Za kilka miesięcy most przejdzie pod zarząd miasta i stanowić będzie łącznik z atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi.
ML
powrót do listy