Gminy mówią „nie” mieszkaniom komunalnym
2015-09-04

Liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytku do sierpnia 2015 znacznie spadła względem zeszłego roku. Okazuje się bowiem, że gminy nie są zainteresowane budowaniem nowych mieszkań komunalnych. Woje stanowisko uzasadniają tym, że nie stać ich zarówno na budowanie, jak i utrzymanie takich lokali, bo państwo nie dokłada się do tych inwestycji.

 

W sierpniu 2014 r. mieszkań w budownictwie komunalnym, zakładowym i społecznym czynszowym oddano w sumie 1970 mieszkań, z czego prawie 900 stanowiły mieszkania komunalne. W tym roku sytuacja wygląda nieco gorzej. Ogółem oddanych zostało 1286 mieszkań, a tylko 565 to mieszkania komunalne. Co ciekawe gminy bardzo szybko pozbywają się budynków komunalnych i sprzedają je lokatorom po kosztach. Tłumaczą się tym, że nie stać ich na utrzymywanie takich lokali, o budowie nie wspominając.

 

W Łodzi z samej sprzedaży mieszkań komunalnych, prowadzonej od 2012 roku miasto zyskało aż 125 mln zł, podczas gdy wcześniej ich utrzymywanie generowało 12 mln deficytu rocznie. Największy jednak problem stanowią wyroki o eksmisji, gdzie każdemu eksmitowanemu gmina musi zapewnić lokal socjalny. Podobnie jest  przypadku użytkowników lokali komunalnych, którzy nie płacą czynszu. W związku z tym gminy wciąż muszą utrzymywać noclegownie i schroniska, gdzie mogą zostać skierowane takie osoby.

 

Gminy na masową skalę rezygnują z budowania mieszkań socjalnych, ze względu na wysokie koszty. Państwo nie ustaliło za to żadnych sankcji, tym bardziej, że samo powinno im w tym pomagać. Jedynym źródłem dofinansowania jest Fundusz Dopłat na budowę takich miejsc.

 FMB

powrót do listy