Coraz więcej emerytów 65+
2015-09-12

Do tej pory Polacy znajdowali się wśród najszybciej odchodzących na emeryturę Europejczyków. Jak pokazują dane ZUS zwiększa się liczba osób decydujących się na emeryturę po 65. roku życia. Przyczyny specjaliści dopatrują się w zmianach dotyczących wieku emerytalnego.

 

Choć wiek emerytalny w Polsce wynosi 67 lat, wciąż pozostaje wiele grup zawodowych, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę: nauczyciele, górnicy czy mundurowi. Jeszcze w 2005 r. według danych Forum Obywatelskiego Rozwoju statystyczny Polak odchodził na emeryturę w wieku 57 lat. Podobne statystyki przedstawiał Eurostat, według którego Polacy byli w czołówce najmłodszych emerytów w Europie. Po drugiej stronie znajdują się zaś mieszkańcy krajów Skandynawskich, którzy z czynnej pracy rezygnowali dopiero po 70. roku życia.

 

Wszystkie te dane stały się podstawą do wprowadzenia zmian i przesunięcia granicy wieku emerytalnego do 67 lat. Ostatnie dane ZUS pokazują, że przyniosło to korzystne wyniki, bowiem średnia przejścia na emeryturę znacznie się przesunęła, a osób odchodzących na emeryturę po 65. roku życia przybywa. W 2013 r. emerytów w tym wieku przybyło 13%, w 2014 r. było to o 21% więcej, a w tym roku o 8% więcej. Zwiększyła się również liczba emerytów między 60. a 64. rokiem życia. Jest ich więcej o 5 pkt. procentowych. W zeszłym roku średnia wieku polskiego emeryta wyniosła 60 lat.
AnetaR

powrót do listy