Zmiany w prawie jazdy od stycznia 2016 roku
2015-09-30

Ośrodki egzaminowania i szkolenia kierowców zaczynają odczuwać oblężenie kursantów. Wszystko to za sprawą zmian, które wprowadzone mają zostać od stycznia 2016 roku. Po ostatnich zmianach przepisów w 2013 roku, ośrodki egzaminowania świeciły pustkami. Społeczeństwo dość długo było zniechęcone do wprowadzonych wtedy zmian i panował strach przed nowymi egzaminami. Teraz w związku z nadchodzącymi zmianami, liczba chętnych na zdobycie prawa jazdy przed końcem roku sukcesywnie rośnie. Najważniejsze zmiany, jakie wprowadzi nowa ustawa, to:

 

- przez osiem miesięcy od momentu zdobycia przez kursanta prawa jazdy, będzie on musiał jeździć z zielonym listkiem

- pomiędzy 4 a 8 miesiącem po uzyskaniu uprawnień do kierowania, trzeba będzie przejść specjalny, doszkalający kurs, który będzie dotyczył zarówno zagadnień praktycznych jak i teoretycznych.

- jeżeli kierowca będzie jeździł z  zielonym listkiem, będzie zobowiązany do przestrzegania limitów prędkości, które w terenie zabudowanym nie pozwolą przekraczać 50 km/h, natomiast  terenie niezabudowanym 80 km/h. na autostradach i drogach ekspresowych limit ten będzie wynosił 100 km/h

- kierowca będzie poddany 2 letniemu okresowi próbnemu. W tym czasie będzie mógł jedynie raz popełnić wykroczenie przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Za  drugie wykroczenie zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Po odbyciu tego kursu, przewinienia nie pójdą jednak w  niwecz. Przez kolejnych pięć lat kierowca będzie musiał uważać, by nie stracić prawa jazdy,

- po zdaniu egzaminu kat. B kierowca nie będzie mógł również pracować w charakterze kierowcy

Kierowcy, którzy już posiadają prawo jazdy, powinni zwrócić uwagę na zmianę także dla nich. Po przekroczeniu 24 punktów karnych w ciągu miesiąc będą musieli przejść kurs doszkalający, w innym wypadku stracą uprawnienia. Przez 5 lat będą musieli uważać, bo kolejne zdobycie 24 punktów będzie skutkowało zabraniem prawa jazdy. Ten przywilej nie będzie przysługiwał osobom, które są poddane okresowi próbnemu po zdobyciu prawa jazdy po 4 stycznia 2016.
AnetaR
powrót do listy