Dzień Walki z Rakiem Piersi
2015-10-08

Rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów onkologicznych jest zdecydowanie wyższe niż w populacji generalnej. W zależności od umiejscowienia nowotworu oraz typu leczenia, depresja dotyka od kilkunastu do nawet 40 proc. pacjentów. Zaburzenia te przyczyną nie tylko gorszej jakości życia chorych, ale mają także znaczenie dla tzw. wskaźników obiektywnych. Przykłady tych wskaźników to częstsze okresy hospitalizacji, wyższe ryzyko samobójstwa, a przede wszystkim wyższa śmiertelność. 

Istotnym problemem jest późne rozpoznawanie depresji wśród pacjentów onkologicznych. Przyczyn tego stanu jest kilka. Personel medyczny, jak i sami pacjenci mogą utożsamiać objawy zaburzeniana przykład smutek i przygnębienie, z reakcją na wiadomość o chorobie. Objawy neurowegetatywne depresji takie jak zmęczenie, utrata apetytu czy problemy ze snem mogą być traktowane jako objawy niespecyficzne choroby nowotworowej oraz efekty działania leków stosowanych w jej terapii. Dodatkowo, chorzy w relacji z lekarzem przyzwyczajeni do zwięzłego opisu dolegliwości, wobec tego trudno im rozmawiać o własnych emocjach. Wolą raczej obwiniać siebie o brak silnej woli w wypełnianiu zaleceń czy po prostu nieradzenie sobie z chorobą. Pacjenci, co nieuzasadnione, obawiają się także negatywnych konsekwencji diagnozy zaburzenia dla relacji z personelem medycznym i rodziną, a dalejdla przebiegu leczenia nowotworu.

Ze względu na poważne następstwa depresji, jej wczesna diagnoza i terapia ważnymi elementami walki z chorobą nowotworową. Świadomość występowania depresji oraz wiedza na temat jej leczenia ważnymi narzędziami w tej walce, zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Rozpoznaniu depresji służą krótkie samoopisowe kwestionariusze przesiewowe, których wypełnienie zajmuje tylko kilka minut. Jeśli wyniki wskazują na depresję, to konieczne jest ich potwierdzenie za pomocą właściwych badań. Warto podjąć takie wyzwanie, bo może ono decydować o efektach leczenia nowotworu. A z depresją nie jest mu do pary.

dr Jolanta Życińskapsycholog Uniwersytetu  SWPS Katowice, specjalizuje się w dziedzinie psychologii zdrowia.

powrót do listy