Nowe korony szwedzkie zamiast króla śpiewaczka operowa
2015-10-16

Już za dwa lata mieszkańcy Szwecji będą posługiwać się w pełni nowymi banknotami. Szwedzka korona przejdzie prawdziwą rewolucję i to taką, że niektórym korony spadną z głów. Nowe twarze na banknotach już są i do tego same zasłużone. Ingmar Bergman, najsłynniejszy szwedzki reżyser zasłużył sobie nawet na stworzenie specjalnie dla niego zupełnie nowego nominału.Od 1 października w obiegu pojawiły się nowe nominały 20, 50 i 1000 koron szwedzkich. Bank szwedzki będzie też stopniowo wycofywał te poprzednie. Ostateczny termin posługiwania się nominałami w starych wersjach mija 30 czerwca 2016 roku i później banknoty te stracą ważność. Pozostaje jednak jeszcze opcja dla spóźnialskich, którzy star banknoty mogą wpłacać jeszcze do 31 sierpnia, ale wypłacać je będą już w nowych wersjach. Kolejną partię zmian bank przewidział na październik 2016. Wtedy wymianie ulegną nominały 100 i 500 koron oraz wszystkie monety. Przed wymianą uchowała się tylko moneta 10 koron, która pozostanie bez zmian.


 


Te są dla Szwedów nieco zaskakujące, bowiem wszystkie dotychczasowe postacie widniejące na pieniądzach zostaną zastąpione przez zupełnie inne. W dodatku wyemitowany zostanie banknot o nowym nominale 200 koron, na którym znajdzie się słynny szwedzki filmowiec Ingmar Bergman. I tak kolejno na 20 zamiast Selmy Lagerlöf znajdzie się matka „Pippi Langstrumpf” Astrid Lindgren, na 50 pojawi się pisarz Evert Taube w miejsce śpiewaczki operowej Jenny Lind, na 100 Karola Linneusza zastąpi gwiazda Hollywood Greta Garbo, na 500 śpiewaczka Birgit Nilsson dokona abdykacji Karola XI, podobnie jak Sekretarz Generalny ONZ Dag Hammarskjöld względem Gustawa Wazy.


 


Obecny władca Szwecji Karol Gustaw będzie widniał na monetach 1, 2 i 5 koron. Ostateczny termin wycofania wszystkich starych banknotów i monet to 30 czerwca 2017 roku.

powrót do listy