“Music, War and Love” – w Krakowie ruszyły zdjęcia do amerykańsko-polskiego filmu
2015-11-12

Na początku listopada w Krakowie ruszył kolejny etap zdjęć do amerykańsko-polskiego filmu „Music, War & Love”. Za scenerię posłużą między innymi: Teatr Słowackiego,  Filharmonia Krakowska, dworzec główny, Pałac Niegoszowice, Agencja Mienia Wojskowego, Niepołomice, Muzeum Czapskich, ulica Piłsudzkiego,  Instytut Muzykologii i  Kombinat Sendzimir. Zdjęcia w Krakowie potrwają do 23 grudnia. Cały październik film kręcony był w Łodzi. Po Krakowie produkcja przeniesie się do USA.

"Muzyka, Wojna i Miłość" to opowieść o wielkiej romantycznej miłości, o przyjaźni na całe życie i o niesamowitej mocy drzemiącej w sztuce – zwłaszcza w muzyce. W tej historii to właśnie muzyka zbliży do siebie ludzi z różnych kultur, wyznających różne religie i pochodzących z różnych krajów. Akcja “Music, War and Love” rozpoczyna się w 1931 roku w tętniącej życiem, wielokulturowej Łodzi. Natępnie akcja przenosi się do Niemiec i Londynu, a kończy się w 1949 roku w Nowym Jorku. Bohaterowie filmu to postaci fikcyjne będące syntezą pewnych losów Polaków z okresu lat trzydziestych i czterdziestych. Tło wydarzeń odgrywa tu ogrmoną rolę. Twórcy filmu chcieli pokazać przedwojenną Polskę taką, jaką była naprawdę – kolorową i radosną, zachłyśniętą nowo odzyskaną wolnością. Głównymi bohaterami opowieści są obdarzony cudownym głosem Robert Pułaski oraz Rachel Rubin, skrzypaczka potrafiąca swoją grą poruszyć każde serce. Wprawdzie wojna ich bardzo doświadczy, a nawet rozdzieli, ale może los da im drugą szansę...?

***

Reżyserem “Music, War and Love” jest Martha Coolidge – pierwszy prezes w spódnicy Amerykańskich Związków Zawodowych Reżyserów (DGA). Coolidge wyreżyserowała takie kultowe filmy jak „Historia Rose” z Laurą Dern, „Dziewczyna z doliny” z Nicolasem Cagem, „Ange” z Giną Davis, „Wschodząca gwiazda” z Halle Berry i Klausem Marią Brandauerem, komedię romantyczną „Książę i ja” oraz kultowe seriale – jak „Strefa mroku” i „Seks w wielkim mieście”.

W dwóch wiodących rolach żeńskich wystąpią:  Adelaide Clemens, znana między innymi z filmu “Wielki Gatsby” oraz Connie Nielsen, którą widzowie najbardziej chyba zapamiętali jako odtwórczynię głównej roli w „Gladiatorze”.  W jednej z głównych ról męskich wystąpi Stellan Skarsgard, ulubiony aktor Larsa von Triera, znany z wielu wybitnych filmów amerykańskich i europejskich. Nie zabraknie też naszych polskich gwiazd - m.in. Małgorzata Kożuchowska, Weronika Rosati, Maciej Zakościelny, inni. Produkcję postawili na nogi Zbigniew John Raczyński – kanadyjsko-polski biznesmen oraz Bożenna Intrator – polsko-amerykańska scenarzystka, pisarka i tłumaczka, która w filmie jest również autorką oryginalnego scenariusza (napisanego przez nią w języku angielskim). Zbigniew John Raczyński i Bożenna Intrator nazywają się „rodzicami” tego filmu. „Rodzice” do współpracy producenckiej zaprosili Freda Roosa – producenta filmów, które otrzymały 68 nominacji do Oscara, między tymi filmami znalazły się: legendarny “Czas apokalipsy” i trylogia „Ojciec Chrzestny” Francisa Coppoli, jak też wyjątkowe filmy „Między słowami” i “Maria Antonina” młodej reżyserki Sofii Coppoli. Adaptację reżyserską scenariusza stworzył David S. Ward, który otrzymał Oscara za scenariusz do filmu „Żądło”. Za kamerą stoi posiadający polskie korzenie Aleksander Gruszyński, za production design odpowiada – żyjący i tworzący również w Los Angeles Marek Dobrowolski. Marka Dobrowolskiego wspierają ze strony polskiej scenografowie – Magdalena Dipont oraz Robert Czesak.

Reżyseria: Martha Coolidge

Scenariusz: Bożenna Intrator

Adaptacja reżyserska: David S. Ward

Producenci: Zbigniew John Raczyński, Bożenna Intrator, Fred Roos

Operator: Alexander Gruszyński

Główny Scenograf: Marek Dobrowolski

Scenografowie polscy:  Magdalena Dipont, Robert Czesak

Występują: Adelaide Clemens, Stellan Skarsgard, Connie Nielsen,  Leo Suter, Ursula Parker, Sam Gillet, Adam Levy,  Sebastian Croft, Sebastian Toby, Sophia Decaro,  Timon Staehler, Jacob Ifan, Louis Suc, Chloe Stannage, Małgorzata Kożuchowska,  Maciej Zakościelny, Marcin Czarnik, Weronika Rosati,  Lech Mackiewicz,  Jacek Braciak, Mirosław Zbrojewicz, Monika Dryl, Redbad Klynstra, Janusz German, Kamil Kula, Karolina Porcari, Katarzyna Michalska i inni

powrót do listy