BIAŁY cement
2016-05-13

CEMEX Polska jako mecenas polskiej architektury od kilku lat wspiera młodych, uzdolnionych architektów w ich twórczym myśleniu oraz rozwoju zawodowym. Jednym z elementów wsparcia jest Konkurs dla Młodych Architektów, którego CEMEX jest mecenasem. O udział w konkursie, wrażenia i projekt zapytaliśmy jednego z laureatów konkursu, Pana Marka Bystronia, który w swoim projekcie „WILLA WPISANA” zastosował m.in. BIAŁY cement naszej firmy.

Konkurs dla Młodych Architektów promuje polskich projektantów, prezentując i popularyzując ich dorobek, twórcze osiągnięcia i zrealizowane projekty, a w przypadku osób młodych, wchodzących dopiero na rynek – ich entuzjazm, pomysły oraz otwartość na nowoczesne rozwiązania materiałowe i technologiczne. Ostatnia edycja Konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych twórców – zgłosiło się do niej około 1500 osób, z czego aż 143 zgłoszone projekty zostały poddane pod ocenę kapituły konkursowej. W jej skład wchodzili wybitni polscy architekci o uznanym dorobku twórczym, przedstawiciele wiodących marek budowlanych, a także przedstawiciele redakcji i rady programowej miesięcznika „Builder”.
W projektach konkursowych wykorzystane zostały rozwiązania i produkty firm będących mecenasem Konkursu. Wśród produktów firmy CEMEX dużą popularnością cieszył się BIAŁY cement, który znalazł swoje zastosowanie aż w 46 zgłoszonych projektach.
O udział w konkursie, wrażenia i projekt zapytaliśmy jednego z laureatów konkursu dla Młodych Architektów – Pana Marka Bystronia (na zdjęciu obok), który w swoim projekcie „WILLA WPISANA” zastosował m.in. BIAŁY cement naszej firmy.
CEMEX: Dlaczego zdecydował się Pan na udział w Konkursie?
Marek Bystroń: Konkurs dla Młodych Architektów jest jednym z nielicznych konkursów architektonicznych, w którym mogą brać udział młodzi absolwenci architektury (do 30 roku życia). Ciekawa struktura konkursu oraz komisja, w której zasiadają specjaliści i ikony polskiej architektury zachęciły mnie do wzięcia w nim udziału i spróbowania swoich sił. Niewątpliwie, dzięki konkursowi wiele się nauczyłem oraz był on bardzo ciekawym doświadczeniem zawodowym.
CEMEX: Skąd pojawił się u Pana pomysł na projekt?
M.B:
Pomysł na mój projekt - "WILLĘ WPISANĄ" wykrystalizował się po dokonaniu wyboru jej lokalizacji - krakowskie Podgórze - która, zgodnie z tradycją lokacji willi miejskich, zapewnia spokój od miejskiego gwaru, bliskość zieleni oraz niedużą odległość od centrum miasta. Inspiracją stał się genius loci najbliższego otoczenia - tektonika kamieniołomów, XX- wieczna modernistyczna zabudowa kamienic, a także współczesna interpretacja tytułowej "willi". „WILLA WPISANA” jest rozwiązaniem opartym na połączeniu pochyłych linii, krawędzi skał z minimalizmem modernistycznej architektury, złotymi proporcjami, zielonym atrium oraz wolnym parterem.
CEMEX: Czym kierował się Pan projektując ten właśnie obiekt?
M.B: Projektując "WILLĘ WPISANĄ" kierowałem się założeniem, iż kształtowany obiekt byłby możliwy do realizacji (ze względu na konstrukcję, formę, przepisy, lokalizację) stając się jednocześnie nietypowym rozwiązaniem formalno - funkcjonalnym tego typu architektury. Najważniejszym zadaniem stała się zatem koegzystencja konstrukcji, formy i funkcji tworząca harmonijną całość.
CEMEX: Dlaczego postanowił Pan zastosować BIAŁY cement w swoim projekcie?
M.B: Jednym z najważniejszych materiałów kształtujących bryłę i nadających charakter „WILLI WPISANEJ” jest beton, który uwidacznia się zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz formy. W celu osiągnięcia wymaganego efektu wykorzystałem BIAŁY cement firmy CEMEX, którego jakość gwarantuje spełnienie wysokich wymagań architektów i inwestorów. W projekcie, cement BIAŁY jest składnikiem betonu architektonicznego tworzącego elewację obiektu (PORTLANDZKI CEM I 52,5 R) oraz suchą zaprawę tynkarską (ZAPRAWA CEMENTOWO-WAPIENNA – gładki tynk maszynowy lekki biały CX-T670) nadającą estetyczny wygląd ścianom i sufitom wnętrza. Zastosowany materiał pozwala na uzyskanie dowolnej formy i koloru (elewacja – jasna, biało-beżowa; wnętrza o wysokim stopniu bieli) cechując się wysokimi walorami technologicznymi - wysoką wytrzymałością, przyspieszonym czasem twardnienia i wiązania.
CEMEX: Jak wyobraża Pan sobie przyszłość polskiej architektury?
M.B: Przyszłość polskiej architektury wyobrażam sobie w coraz żywszych barwach. Obecnie, w Polsce nastał bardzo dobry czas dla architektury, o czym świadczą realizacje z ostatnich lat, które pod żadnym względem nie odbiegają od tzw. "światowej architektury". Ostatnie nagrody i publiczne konwersacje o architekturze, budują świadomość społeczeństwa o dobrej formie, co przekłada się na trafne oczekiwania inwestorów (zarówno publicznych jak i prywatnych).

powrót do listy