Systemy kominowe w ofercie Felix Myszkow.
2009-11-29

Jaki system kominowy wybrać?

 

Decydując się na rodzaj komina i kotła, zawczasu musimy wiedzieć jakie paliwo grzewcze będziemy użytkować. Często zmiana sposobu ogrzewania domu, pociąga za sobą właśnie zmianę systemu kominowego.

 

Komin murowany – tradycyjne rozwiązanie

Najczęstszym rozwiązaniem w trakcie budowy systemów kominowych jest wykorzystanie, jako materiału budowlanego, pustaków ceramicznych lub cegły ceramicznej. Komin taki jest ciężki, dlatego wymagana jest budowa zbrojonego fundamentu, który powinien wystawać na 15 cm z każdej strony, poza obrysem komina.

 

Zalecane jest, by szczyt murowanego komina kończył się betonową czapą. Takie rozwiązanie chroni wnętrze przed opadami. Powinien być także więcej niż jeden kanał w kominie. Każdy kanał oddzielony jest od kolejnego o ok. 12 cm, czyli na grubość cegły. Należy dodatkowo pamiętać o tym, że wewnętrzne powierzchnie kanałów nie mogą być tynkowane.

 

Aby wymurować komin tradycyjny warto posłużyć się gotowymi mieszankami do spajania cegieł. Dzięki nim uda się uniknąć powstawania pęknięć i szczelin. Nie należy także bagatelizować obróbek blacharskich, których zadaniem jest uszczelnienie połączenia komina z dachem. W przypadku niestarannego montażu obróbek, już w trakcie pierwszych opadów atmosferycznych pojawią się przecieki.

 

Kominy murowane mogą być wykorzystywane jedynie przy montażu kotłów grzewczych na paliwa stałe, czyli węgiel i drewno. Związane jest  to z wysoką temperaturą generowaną przez te paliwa, która nie pozwala na wykraplanie się na ściankach kanału agresywnych chemicznych substancji.

 

Komin stalowy

Jeśli instalujemy nowoczesne kotły grzewcze, konieczne jest zastosowanie odpornych na toksyny materiałów budowlanych. Stalowe wkłady nie poddają się spalinom, które powstają podczas spalania gazu i oleju. Chłodniejsze spaliny wytwarzane przez te paliwa powodują skraplanie się pary wodnej na ścianach komina. Woda w połączeniu ze związkami chemicznymi tworzy niebezpieczną dla murowanych kominów substancję.

 

Chcąc przystosować stary, ceglany komin do nowego kotła na paliwa gazowe lub olejowe, wystarczy jedynie kupić stalowy wkład. Jest to najbardziej ekonomiczna forma adaptacji systemu kominowego do kotła nowej generacji.

 

Polecanym przez fachowców producentem kominów ze stali jest firma Schiedel. Niewątpliwym atutem takich systemów jest eliminacja konieczności budowy fundamentów. Stalowy komin jest stosunkowo lekki, dlatego nie potrzebuje dodatkowych utwierdzeń. Aby zapewnić konstrukcji odpowiednią stabilność komin mocowany jest do ściany budynku specjalnymi złączami.

 

Komin ceramiczny

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są kominy ceramiczne. System ten jest najczęściej wybierany przez klientów, którzy decydują się na ogrzewanie gazowe lub olejowe. Przewody spalinowe w kominach ceramicznych wykonane są z kamionki, która jest odporna na skondensowane spaliny. Przewód taki umieszczany jest wewnątrz obudowy z pustaków. Warstwę środkową stanowi wełna mineralna, która stanowi izolację termiczną.
Jej zadaniem jest minimalizacja strat ciepła.

 

Pod względem analizy ekonomicznej systemy kominowe ceramiczne stanowią doskonałe rozwiązanie. Niewątpliwym atutem jest także wytrzymałość, ekologia i trwałość produktu. Składy budowlane Felix polecają Icopal, producenta systemów kominowych wykonanych z kruszywa ze skały wulkanicznej. Stanowią one niezwykle atrakcyjny produkt na rynku budowlanym. Wysokie walory estetyczne, łatwy montaż i przystępna cena, to tylko niektóre zalety kominów Icopal.

 

   Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz  

powrót do listy