Rynek budowlany prognozy na 2010 rok
2010-01-17

Podsumowanie roku 2009 pozwala na wyprowadzenie optymistycznych prognoz na nadchodzący rok. Niespełna dwanaście miesięcy temu rynek budowlany został sparaliżowany przez światowy kryzys finansowy lub, jak kto woli, przez jego widmo rozdmuchane do monstrualnych rozmiarów.

 

Kolejne miesiące udowodniły, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Już w listopadzie GUS odnotował wzrost budownictwa, w wymiarze 4,4% w porównaniu do stycznia tego roku. W chwili obecnej najważniejsze jest wykorzystanie tego wzrostu i przyspieszenie realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych, w celu jak największego wykorzystania funduszy unijnych. To właśnie budownictwo infrastrukturalne rekompensuje słabe rezultaty innych inwestycji budowlanych.

 

Stopniowo poprawia się sytuacja na rynku mieszkaniowym. Coraz więcej mieszkań oddawanych jest do użytku. Inwestycje w tym obszarze zdecydowanie maleją. W roku 2009 deweloperzy rozpoczęli budowę o 41,7% mniej mieszkań. Zmalały także o 7,7% inwestycje w rejonie przedsięwzięć jednorodzinnych. Warto jednak pamiętać, że na tej podstawie nie należy wysnuwać wniosków generalizujących rozwój całej budowlanki. Rynek mieszkaniowi stanowi zaledwie 17% całości przedsięwzięć budowlanych, zatem mechanizmy, które tutaj zachodzą, nie przekładają się na całość zachowań rynku budowniczego.

 

Dla przeciętnego Kowalskiego istotny jest spadek cen materiałów budowlanych. To dobra wiadomość, pod warunkiem, że zasobność portfela obywateli nie uległa drastycznemu zmniejszeniu. Ceny materiałów budowlanych maleją, ponieważ spada popyt. Producenci dostosowują się do tej sytuacji handlowej zmniejszając produkcję i liczbę zatrudnienia.

 

Prognozy na 2010 rok

Wedle przewidywań rok 2010 upłynie pod hasłem zrównoważonego budownictwa. Inwestycje będą prowadzone zgodnie z zasadami ekologii, ekonomii i ergonomii. Deweloperzy będą poszukiwali zrównoważonych materiałów, utrzymując zdrową równowagę między kosztami a jakością. Nie bez znaczenia będzie także praktyka bezpiecznego budowania połączona z zastosowaniem nowych technologii. Coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na eliminację hałasu, stosując lepsze jakościowo materiały izolujące. Obliczenia konstrukcyjne szacują zagrożenia i szkody, które mogą być spowodowane zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza.

 

Wyhamowanie inwestycji w mieszkaniówce przełożyło się na zmniejszenie liczby zamówień. Niekorzystny efekt, dodatkowo spotęgowała zaostrzona polityka kredytowa banków. Sytuacji rynku budowlanego nie ułatwiła biurokracja i wysokie koszty pracy. Aby wyjść obronną ręką z kryzysowych trudności firmy muszą poddać się zmianom, których celem jest optymalizacja efektywności biznesowej, finansowej i zakupów.

 

Specjaliści skłonni są do bardzo umiarkowanych prognoz. Przewiduje się dwuletnią stagnację lub powolny wzrost. Raczej nie powinniśmy spodziewać się wielkiej budowlanej eksplozji, jednakże regresja także nam nie grozi.

 

Drodzy Czytelnicy

Składy Budowlane Felix Myszków dziękują wszystkim swoim Klientom, którzy zaufali nam, zaopatrując się u nas w materiały budowlane. Cenimy lojalność i z dużą odpowiedzialnością wywiązujemy się z nałożonych na siebie zobowiązań. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze materiały były doskonałej jakości oraz spełniały wysokie standardy bezpieczeństwa. W minionym roku wspólnie realizowaliśmy nawet najśmielsze wizje budowlane, dzieląc się naszymi spostrzeżeniami i profesjonalnie doradzając w kwestii realizacji projektów.

 

Życzymy wszystkim, by rok 2010 był pasmem wspaniałych sukcesów i wszelkiej pomyślności. Nie bójmy się realizacji marzeń i stawiania wysoko poprzeczki. Niech każdy z nas znajdzie w sobie odwagę, pokój, wytrwałość i niezłomną wiarę. Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz  
powrót do listy