Klęska mrozu wywołała wstrzymanie dostaw prądu.
2010-02-15

Styczniowe opady śniegu przyczyniły się do poważnych uszkodzeń linii energetycznych. Ciężki zimowy puch pozrywał gałęzie drzew, które spadając uszkodziły słupy oraz linie przesyłowe. Zdarzało się także, iż pod wpływem dużych mrozów, oblodzone linie same pękały. Powiat myszkowski pogrążył się w ciemnościach. Co gorsza wielu mieszkańców województwa śląskiego zostało pozbawionych także wody i przede wszystkim ogrzewania.

 

Według zatrważających statystyk okazało się, że bez prądu, wody i często łączności telefonicznej pozostało aż 90 tysięcy gospodarstw na terenie całego województwa śląskiego. Głównym dostawcą prądu na tym terenie jest firma Enion. Mieszkańcy terenów objętych awarią narzekali na niemożność skontaktowania się z dostawcą i zasięgnięcia rzetelnych informacji na temat terminu przywrócenia dostaw prądu.

 

W najgorszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy powiatu myszkowskiego. Starosta myszkowski wnioskował do wojewody śląskiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Mimo trudnej sytuacji nie podjęto takiej decyzji. Zwołano sztab kryzysowy, który ustalił plan działania w obliczu awarii.

 

Firmę Enion obciążono odpowiedzialnością za dostarczenie zastępczych agregatów prądotwórczych do strategicznych miejsc powiatu. Dostawca miał obowiązek wynająć i sfinansować agregaty zwłaszcza dla instytucji pożytku publicznego. Dodatkowo wojewoda udostępnił do czasu dostarczenia wynajętych agregatów wojskowe urządzenia prądotwórcze i agregaty straży pożarnej. Mieszkańcy mieli dostarczaną na bieżąco wodę, nie stwierdzono także alarmów sanitarno-epidemiologicznych, co jest dobrą wiadomością.

 

Prezes firmy Enion określił sytuację mianem dramatycznej. Według niego miniona sytuacja była największą katastrofą w historii częstochowskiej energetyki. Odnotowano ogromną liczbę awarii. Firma zaangażowała wszystkie zasoby własne, dodatkowo zwróciła się także o pomoc do innych spółek energetycznych. Usterki usuwa około 1300 osób. Walka z tak rozległą awarią nie była jednak prosta, dlatego prace naprawcze trwały tak długo.

 

Dawno nie było tak srogiej zimy, dlatego nim nadejdzie mroźny sezon należy zapobiegawczo przygotować się do podobnych sytuacji. W każdym domu warto zgromadzić zapasy wody, świec lub nafty do lamp oraz dodatkowe koce. Posiadanie także autonomicznego piecyka jest zbawienne w mroźny czas bez prądu. Składy Budowlane Felix przypominają o konieczności sprawdzenia stanu technicznego urządzenia i ocenie drożności wentylacji pomieszczenia, w którym będzie on uruchomiany.

 

Prąd stanowi ważny element naszego codziennego życia, chociaż kilkadziesiąt lat temu stanowił towar luksusowy, obecnie nasze życie w dużym stopniu jest od niego uzależnione. Pozbawieni elektryczności zniżamy komfort życia do realiów codziennej egzystencji naszych ojców i dziadków. Ten dramatyczny powrót do natury pozwolił nam spojrzeć na oczywistą do tej pory elektryczność, jako na dobro luksusowe.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy