Jak segregować odpady domowe?
2010-02-28

Zmiany klimatyczne, które obserwujemy na świecie skłaniają nas do głębokiej refleksji. Zmieniła się mentalność społeczeństw, które jeszcze tak niedawno bagatelizowały wagę ochrony środowiska naturalnego. Rządy rozwiniętych państw skrupulatnie wypełniają założenia polityki ekologicznej, wdrażając różne projekty i promując ekologiczne inicjatywy.

Każdy z nas może żyć bardziej ekologicznie i oszczędnie.

 

Ekologiczny tryb życia polega na racjonalalizacji indywidualnego podejścia do otaczającego nas świata. Wykazując się właściwą postawą dbamy o oszczędność wody, światła i energii. Segregujemy śmieci i wyrzucamy je do odpowiednio oznakowanych pojemników. Korzystamy z toreb na zakupy wielokrotnego użytku i dokształcamy się w zakresie przeobrażeń naszego środowiska, oraz zagrożeń cywilizacyjnych.

 

Segregacja odpadów

Niestety zgodnie ze starymi przyzwyczajeniami, najczęściej wyrzucamy wszystkie odpadki do jednego pojemnika. Warto pamiętać, że różnorodne produkty, odpowiednio posegregowane można poddać procedurze recyklingu i ponownie przetworzyć. W obecnych czasach segregacja śmieci nie jest niczym skomplikowanym ani daremnym. Dzięki odrębnym kontenerom na plastik, szkło i papier wiemy, że nasze posortowane odpadki będą wykorzystane.

 

Segregacja odpadów komunalnych polega na wyodrębnieniu odpowiednich grup produktów i dostarczenia ich do odpowiednich miejsc utylizacji lub recyklingu. Zgodnie z krajowym planem gospodarowania odpadami 2010, sortując śmieci oddzielamy przede wszystkim papier i tektury, w tym także opakowania i gazety. Osobno powinniśmy gromadzić także szkło opakowaniowe – w tym przypadku wskazana jest także segregacja szklanych produktów na bezbarwne i kolorowe. Bezspornie w osobne pojemniki powinniśmy wrzucać odpadki plastikowe. Produkty metalowe składujemy na złomowisku.

 

Istnieje grupa produktów, które powinny być w szczególny sposób utylizowane. Należą do nich baterie i akumulatory. Możemy je wrzucać do pojemników wystawianych w sklepach, najczęściej ze sprzętem elektronicznym. Często nagłaśniane są także zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, połączone z promocjami zakupu nowych produktów z tej kategorii. Dużym zagrożeniem są także wszelkiego typu chemikalia: farby, rozpuszczalniki oraz oleje odpadowe. Powinniśmy dostarczyć je do najbliższego zakładu utylizacji odpadów, gdzie zostaną poddane fizyko-chemicznej neutralizacji. Nie możemy wyrzucać także przeterminowanych leków, powinniśmy je dostarczyć do specjalnych pojemników wystawianych w aptekach.

 

Składy budowlane Felix Myszków podkreślają jak ważne jest osobne składowanie odpadków remontowo-budowlanych. Nie można wrzucać ich do kontenerów zbiorczych. Możemy wywieźć je do zakładu utylizacji, gdzie zostaną wykorzystane lub zneutralizowane. Dodatkowo w wielu gminach prowadzone są zbiórki takich odpadów. Podobnie dzieje się w przypadku zużytych mebli jak i odpadów wielkogabarytowych. Jeśli jednak meble, których chcemy się pozbyć nadają się jeszcze do użytku, warto odszukać organizację charytatywna, która bezpłatnie zabierze niepotrzebne przedmioty.

 

Kompostownik ogrodowy

Wyjaśniliśmy podstawowe zasady segregacji i utylizacji odpadów. Istnieje jednak grupa produktów, które gromadzimy okresowo. Odpadki zielone z ogrodów i parków nie mogą być wrzucane do zwykłych kontenerów. Jeśli dysponujemy własnym placem, powinniśmy zainwestować w kompostownik, do którego będziemy mogli także wrzucać domowe odpadki roślinne.

 

Kompost jest naturalnym nawozem – bogatym źródłem materii organicznej oraz najtańszym materiałem użyźniającym glebę. Nie zatruwa środowiska oraz nie stwarza możliwości przenawożenia podłoża. Dzięki kompostowaniu unikamy żmudnego palenia resztek roślinnych i zyskujemy doskonały nawóz, który możemy wykorzystać w ogrodach i sadach.

 

Wraz z nadchodzącą wiosną, warto zastanowić się nad budową kompostownia lub pryzmy kompostowej. Gdy tylko śniegi stopnieją z pewnością znajdziemy zbutwiałe szczątki roślin, które powinniśmy usunąć z posesji. Zarówno pryzmę jak i kompostownik powinniśmy założyć w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru. Do założonego zbiornika możemy wrzucać zdrowe resztki rośline, chwasty bez nasion, liście oraz popiół drzewny. Do kompostowników możemy także wrzucać skoszoną trawę i domowe resztki organiczne, takie jak obierki z owoców i warzyw, czy fusy po herbacie.

 

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz  

powrót do listy