Czas na wiosenne zmiany.
2010-03-30

Zbliżające się święta oraz atmosfera radosnego oczekiwania pełnego nadziei, czynią przedświąteczne tygodnie wyjątkowymi. Najwyższy czas rozpocząć przygotowania. Wykonanie dekoracji na święta także jest czasochłonne. Jeśli chcemy, by wielkanocny stół ozdabiała rzeżucha, już teraz powinniśmy ją zasiać. Nie zostawiajmy też na ostatnią chwilę przygotowania pisanek. Co jeszcze warto zrobić zanim zasiądziemy do świątecznego śniadania?

 

Wielkie sprzątanie

Z pewnością każdy z nas poświęci dużo czasu na uprzątnięcie pomieszczeń. Nie róbmy powierzchownych porządków. Raz w roku warto zorganizować wielkie sprzątanie. Często nie wiemy nawet jak wiele niepotrzebnych rzeczy gromadzimy! Przywiązanie do przedmiotów i przesadny sentymentalizm, często zagracają naszą przestrzeń. Wykorzystajmy wiosenno-wielkanocne porządki i zróbmy szczegółowy remanent w szafach, komórkach, strychach i garażach.

 

Generalne porządki mogą wbrew pozorom jednoczyć rodzinę. Obserwujemy jednak w tej dziedzinie zdecydowany podział obowiązków. Ojcowie z synami zajmują się prawdziwie męskimi zajęciami, jak mycie i naprawa samochodów, porządkowanie posesji, czy wywóz śmieci. Przygotowanie dekoracji i domowe porządki to zdecydowanie domena kobiet.

 

Wiosenne naprawy i konserwacja budynku

Kapryśna pogoda uniemożliwia nam generalne porządki w obrębie naszych posesji. Warto jednak już teraz zrobić przegląd elewacji, stanu orynnowania, czy okien, by zawczasu zaplanować wiosenne naprawy i prace konserwacyjne.

 

Eksperci ze Składów Budowlanych Felix Myszków, zalecają także sprawdzenie wentylacji, instalacji gazowej oraz stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej po mroźnej zimie. Nie lekceważmy kluczowych systemów funkcjonowania naszego domu. Warto zasięgnąć fachowej porady i wynająć specjalistów do naprawienia pozimowych usterek.

 

Aby odświeżyć wygląd naszego domu, warto skorzystać z usług firmy zajmującej się czyszczeniem i impregnacją elewacji. Takie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą nam cieszyć się ładną elewacją przez długie lata. Zabrudzenia usuwane są za pomocą środków chemicznych i strumienia wody pod ciśnieniem. Umyta powierzchnia jest impregnowana, dzięki czemu zabezpieczamy ją przed wnikaniem wilgoci i brudu.

 

Czas na nowe zwyczaje!

Być może warto zacząć wiosenny sezon, wprowadzając ekologiczne tryb życia. Zainwestujmy w pojemniki na śmieci, które ułatwią nam segregację śmieci. Zbudujmy kompostownik, w którym umieścimy zgrabione zbutwiałe liści i kuchenne szczątki organiczne. Jeśli zaczniemy odpowiednio wcześnie produkcje kompostu, być może uda nam się wyprodukować doskonały nawóz pod domowy ogródek, który niebawem przyjdzie czas zasiać. Zastanówmy się jak możemy zmodyfikować nasz tryb życia, by żyć bardziej ekologicznie.

 

Wiosenny wystrój domu

Przygotowując się do świąt, urządzamy wielkie wiosenne porządki. Mycie okien, pranie firanek i dywanów to zadania na najbliższe dni. Warto wykorzystać czas przygotowań i wprowadzić zmiany. Przemeblowanie salonu, nowe dodatki, ekstrawaganckie naklejki ścienne, które zmienią wystrój pomieszczeń – jeśli od dłuższego czasu marzyły wam się dekoracyjne modyfikacje, czas je wprowadzić!

 

Wiosna to pora roku, która kipi życiem. Świat budzi się ze snu, warto ożywić także nasz dom. Pomogą nam w tym kolorowe kwiaty. Zainwestujmy w kilka roślin kwitnących o jaskrawych kwiatach, kontrastujących barwą z wnętrzem pokoju, w którym chcemy je umieścić. Wnętrze ożywią także kolorowe narzuty, dywan lub tylko poduszki dekoracyjne. Wspaniały efekt uzyskamy zastępując ciężkie zasłony lekkim płótnem dekoracyjnie zaplecionym wokół karnisza. Barwa tkaniny powinna być utrzymana w tonacji wiosennej.

 

Jeśli kiedykolwiek chcieliśmy zrezygnować z pasteli na rzecz bardziej zdecydowanych barw, nadszedł odpowiedni moment. Możliwości jest mnóstwo. Pomalowanie starego stolika na intensywny kolor komponujący się z wnętrzem, dopasowanie dywanu lub oklejenie starych mebli tapetą o jaskrawym kolorze sprawi, że zmiany będą widoczne zaś w domu zagości atmosfera świeżości. W pokoju dziecinnym, możemy zdecydować się na kolorowe witraże malowane na oknie. Dzięki nim słoneczne promienie, których jest przecież coraz więcej, rozświetlą pokój milionem wiosennych barw.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz  

powrót do listy