Wielkanocne tradycje w Myszkowie
2010-04-07

Radość i nadzieja to nieodłączne elementy świąt Wielkanocy. Ten niezwykły czas jest także pełen symboli zwiastujących wiosenne nowe życie. Pisanka, kurczaczek, palma, rzeżucha, to tylko niektóre z nich. Świąteczne symbole podkreślają nasz nastrój, jednocześnie odmieniają wnętrza naszych domów.


 Zdobienie pisanek


Tradycje wielkanocne bardzo silnie wpisują się w dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Chociażby same pisanki, w zależności od miejsca, w którym są wykonywane, mają regionalne nazwy i niepowtarzalne metody zdobienia.


 Istnieje wiele technik wykonywania pisanek. Najprostsze i najmniej czasochłonne jest barwienie ugotowanych jaj w sztucznych barwnikach. Piękny kolor uzyskamy zanurzając jajka w wywarze z łupin cebuli. Bardziej ambitni wydrapują nożykiem, igłą lub żyletką piękne wzory na barwionych powierzchniach. Ciekawą techniką jest oklejanie wydmuszek włóczką lub malowanie specjalnymi farbami.


Wspólne robienie pisanek to wspaniała tradycja. Warto przerwać na chwilę przedświąteczne porządki i poświęcić trochę czasu na przygotowanie ozdób świątecznych. Dzięki wspólnej zabawie i angażowaniu najmłodszych, zwiększamy szanse na przetrwanie wielu pięknych zwyczajów.


 Kolorowe stroiki


Świąteczne stroiki kojarzą nam się bardziej z Bożym Narodzeniem. Niewiele osób przygotowuje je na Wielkanoc. Warto przełamać stereotypy i przygotować wspaniałe stroiki, które ozdobią i ożywią świąteczny stół.


Do wykonania stroików warto wykorzystać posianą wcześniej rzeżuchę lub pszenicę. Na zielonym podłożu możemy umieścić baranka, wkomponować kurczaczka lub pisankę. Całość ozdabiamy gałązkami bazi. Coraz częściej wśród świątecznych ozdób pojawia się wielkanocny zajączek, który przywędrował do nas z USA.


Wielkanocne świece


Długą i bogatą tradycję mają, używane od wieków w liturgii Wielkiego Tygodnia, świece wielkanocne. Zapalane są one w kościołach w Wielką Sobotę. Tzw. „paschaliki” przenoszone są do domu, symbolizują nieśmiertelność i życie wieczne. Ustawione na wielkanocnym stole świece, stanowią ognisko jednoczące rodzinę. Kościół katolicki od lat prowadzi sprzedaż świec wielkanocnych, uzyskane w ten sposób darowizny przeznaczone są na pomoc potrzebującym.


Święcenie pokarmów


W Wielką Sobotę odbywa się błogosławienie pokarmów. W pięknie ozdobionych koszyczkach umieszczamy chleb, szynkę, jaja, wianek kiełbasy, masło, sól, chrzan, pieprz i ocet. Bardzo często wkładamy także baranka z cukru. Poświęcone pokarmy spożywamy na świąteczne śniadanie, do którego zasiadamy po rezurekcji.


Tradycyjne potrawy


W wielkanocnym menu króluje jajko. Jest ono symbolem odrodzenia i życia. Wedle tradycji, potrawy z jaj na świątecznym stole są wróżbą powodzenia. Pasztety, szynki, kiełbasy i boczki są oznaką zakończenia wielotygodniowego postu. Do tradycyjnych potraw należą także ćwikła i chrzan, któremu przypisywano czarodziejską moc ochrony przed złymi mocami. Najbardziej charakterystyczne w tym czasie są ciasta kojarzone niemal wyłącznie z Wielkanocą. Mazurki, baby wielkanocne, makowce i strucle z makiem symbolizują przepych i dobrobyt.
Drodzy czytelnicy!


Wielkanoc to czas, kiedy świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i życie wieczne, które nam ofiarował. Stajemy się świadkami cudu, który co roku odnawia nasze przymierze z Bogiem. Niech nadchodzące Święta wleją w nasze serca nadzieję, staną się inspiracją nowych zmian i nowego życia.


Składy Budowlane Felix Myszków życzą wszystkim swoim klientom oraz czytelnikom Gazety Myszkowskiej wyjątkowych, radosnych, przepełnionych bogactwem tradycji Świąt Wielkanocy. Zachęcamy wszystkich do kontynuowania wspaniałych zwyczajów naszych przodków i wychowywania w ich duchu młodego pokolenia, które nie zatraci naszego dziedzictwa, lecz z dumą i radością będzie je kultywować. Życzymy Wam, aby Dzień Zmartwychwstania zakrzewił w was niezłomną nadzieję w lepsze jutro i chęć zmiany swojego życia! Wesołych Świąt i mokrego Śmigusa Dyngusa!
Specjalista budowlany


mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy