Drzwi wejściowe i wewnętrzne - nowatorskie rozwiązania
2010-10-03

Bogata oferta na rynku stolarki budowlanej stanowi nieograniczone możliwości aranżacyjne. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni produkt, musimy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze, przestrzeń czy intymność? Dla niezdecydowanych producenci drzwi spieszą z pomocą.

 

Drzwi wejściowe

Wybór drzwi wejściowych dokonywany jest na podstawie odrębnych kryteriów. Na równi z estetyką i dopasowaniem do stylistyki budynku idzie bezpieczeństwo. Konstrukcje zewnętrznych drzwi skupiają się przede wszystkim na zabezpieczeniach. Specjalne antywłamaniowe systemy mają wmontowane zamki i blokady, które w dużym stopniu utrudnia osobom nieupoważnionym wstęp do budynku.

 

Stylistyka drzwi wejściowych powinna komponować się z całością budynku. Najczęściej zachowywana jest zasada: jasny budynek, jasne drzwi i na odwrót. Prawdziwą ozdobą mogą być ozdobne przeszklenia. W blokach drzwi najczęściej montowane są drzwi uniwersalne. Niestety wykonawcy najczęściej dokonują wyboru kierując się ceną produktu, nie zaś walorami estetycznymi, czy bezpieczeństwem. W starszych blokach, właściciele wymieniają drzwi wejściowe, wstawiając zazwyczaj bardziej wymyślne modele niż nudne, fabryczne, proste wzory. Nawet w nowych drzwiach wejściowych montowane są dodatkowe systemy przeciwwłamaniowe.

 

Drzwi wewnętrzne

Wybór montowanych w mieszkaniach i domach drzwi wewnętrznych, stanowi wielkie wyzwanie. Tutaj panuje prawdziwa dowolność ograniczona zazwyczaj jedną zasadą: na jednej kondygnacji montujemy ten sam model drzwi. Oczywiście coraz częściej spotykamy aranżacyjne wyjątki od tej reguły. Radzimy jednak ostrożność, przed montażem różnych modeli w różnorodnej kolorystyce. Taka abstrakcyjna fuzja zazwyczaj wprowadza brzydki chaos i dowodzi braku przemyślanej koncepcji.

 

Jeśli nasze mieszkanie lub dom, ma małe okna, które wpuszczają zbyt mało światła dziennego, konieczny jest montaż odpowiedniego oświetlenia. W ciemnych przestrzeniach zalecane jest pozostawianie pomieszczeń otwartych lub montaż przeszklonych drzwi. Projektanci stolarki budowlanej, montują w drzwiach specjalne mleczne szyby, aby zachować przepływ światła i jednocześnie zapewnić intymność w sypialni, czy w łazience.

 

Powinniśmy także zastanowić się, jak duże mamy mieszkanie, czy jest w nim ciemno, czy jasno. Duże przestrzenie zamykamy, aby zapewnić sobie minimum intymności. Modny otwarty salon z aneksem kuchennym, usytuowany najczęściej na pierwszej kondygnacji, zazwyczaj jest kompensowany całkowicie zamkniętą przestrzenią sypialnianą na piętrze. W innych konstrukcjach, to właśnie poddasze ma charakter otwarty. Bardzo ważne jest wyważenie odpowiednich proporcji. W każdym domu powinniśmy mieć część otwartą, gdzie spędzamy wolny czas, spożywamy posiłki, urządzamy przyjęcia i przestrzeń zamkniętą, intymną sypialnię, gabinet, salon ćwiczeń lub pokój do medytacji.

 

Warto także pamiętać o tym, że drzwi do łazienek i ubikacji mają nieco inną konstrukcję, niż drzwi montowane w innych pomieszczeniach. Stylistycznie dopasowane do wybranego modelu montowanego np. w pokoju, mają mniej przeszkleń i dodatkowo otwory wentylacyjne wycięte przy podstawie, zapewniają one właściwą wentylację. Należy jednak pamiętać o tym, że drzwi z otworami wentylacyjnymi zawsze montujemy w pomieszczeniach, w których znajduje się piecyk gazowy.

 

Dokonując zakupu należy pamiętać o tym, aby już wcześniej zdecydować jak chcemy, aby otwierały się nasze drzwi. Często dopiero w sklepie analizujemy ten problem. Lewe drzwi to te, które otwieramy lewą ręką do siebie, stojąc do nich twarzą. Prawe drzwi to te, które otwieramy prawą ręką do siebie. To bardzo ważne zagadnienie, jeśli dobierzemy niewłaściwie, drzwi mogą zachodzić na siebie, lub zacieśniać przestrzeń małego wnętrza. Warto przemyśleć ten wybór zanim udamy się do sklepu.

 

Innowacje w stolarce budowlanej

Producenci drzwi prześcigają się w wymyślaniu nowych wzorów, kolorów, przeszkleń i faktury oklein. Składy budowlane Felix Myszków dysponują doskonałym wyborem drzwi zarówno wejściowych, jak również wewnętrznych. W swej ofercie posiadają produkty takich firm jak Porta Drzwi, DRE Drzwi, czy bezpieczna Gerda. Firmy te stosują najnowsze technologie, jak również nowatorską stylistykę, czy wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne. Wśród produktów znajdują się m.in. drzwi przesuwane przeznaczone zwłaszcza do małych wnętrz – nie ograniczają przestrzeni, przy czym są oryginalne i niezwykle funkcjonalne. Ogromną popularnością cieszą się także klasyczne wzory, kolory drewna, proste kształty i jednolite przeszklenia.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz  

powrót do listy