Tynki mineralne, czy akrylowe?
2010-11-07

Producenci tynków zewnętrznych dysponują bogatą paletą produktów. Wydawałoby się, że możemy dowolnie wybierać rodzaj zewnętrznej elewacji. Zawsze jednak należy skonsultować naszą decyzję z fachowcem, który potwierdzi możliwość zastosowania danego tynku na wybranej powierzchni.

 

Wybór tynku mineralnego lub akrylowego niesie za sobą różne konsekwencje. Podstawowa różnica polega na rodzaju spoiwa użytego do ich produkcji. Tynki mineralne kupujemy w postaci suchej zaprawy, którą musimy zmieszać z wodą. Konieczność przygotowania zaprawy podwyższa koszty robocizny, co często zniechęca klientów. Tynki akrylowe powstają na bazie żywic syntetycznych i sprzedawane są w postaci gotowej zaprawy. Eliminacja procesu przygotowania tynku wpływa na obniżenie kosztów robocizny. Technologia nakładania i fakturowania tynków mineralnych i akrylowych jest podobna i nie ma wpływu na koszt wykonania.

 

Tynki akrylowe i mineralne mają różne zalety. Mimo niższych kosztów wykonania nie możemy stosować tynków akrylowych na każdym podłożu. Kupując tynki warto poinformować sprzedawcę o parametrach materiału, z którego wykonany jest mur, układzie warstw w ścianie domu oraz o bezpośrednim otoczeniu wpływającym bezpośrednio na elewację.

 

Trwałość elewacji jest niezwykle istotnym elementem. Często wolimy zainwestować większą sumę w wykończenie domu, niż za kilka lat stanąć przed koniecznością odnowy zabrudzonego lub uszkodzonego tynku. Tynki mineralne okazują się trwalsze w toku użytkowania niż tynki akrylowe. W dużej mierze dzieje się tak dlatego, iż w kontakcie z dwutlenkiem węgla zachodzą w nich korzystne procesy chemiczne, innymi słowy tynki mineralne z czasem utwardzają się. Niewątpliwą zaś zaletą tynków akrylowych jest większa elastyczność, dzięki której łatwiej znoszą niewielkie odkształcenia podłoża, które mogą być wywołane chociażby przez wahania temperatur.

 

Właściciele nowych mieszkań i domów, wiedzą jak ważna jest dobra wentylacja budynku i skuteczne odprowadzanie pary wodnej, której nagromadzenie w pomieszczeniach prowadzi do zawilgocenia. Nadmierna wilgoć zaś w pomieszczeniach powoduje występowanie pleśni, grzybów, zacieków na ścianie. Tynki mineralne mają swój udział w zapobieganiu gromadzenia się wilgoci we wnętrzu budynku. Okazuje się, że są one zdecydowanie bardziej paroprzepuszczalne niż tynki akrylowe. Dzięki odpowiednim właściwościom uniemożliwiają kondensację wilgoci w ścianie.

 

Jeśli ściana zewnętrzna wykonana jest z materiałów o dużej paroprzepuszczalności niewskazane jest pokrywanie jej tynkiem akrylowym. Rozbieżność między stopniem przepuszczalności pary ściany i materiału elewacyjnego spowoduje odspojenie się tynku akrylowego. Kupując, zatem materiały w hurtowni należy zasięgnąć porady specjalisty. Niektórzy producenci oferują symulację komputerową dyfuzji pary wodnej przez ścianę domu, jednak aby ją wykonać trzeba dysponować konkretnymi parametrami.

 

Warto pamiętać także o tym, że tynki akrylowe nie są obojętne elektrostatycznie, przez co przyciągają brud. Ze względu na niską nasiąkalność, łatwo zmyć z nich kurz. Tynki mineralne, które nie przyciągają kurzu, nie są tak odporne na wilgoć, dlatego czyszczenie ich strumieniem wody nie jest proste. Dodatkowo deszcze ułatwiają wnikanie brudu w głąb struktury tynku mineralnego, podczas gdy elewacyjna warstwa z akrylu brudzi się jedynie powierzchniowo.

 

Warto także pamiętać o tym, że tynki akrylowe są doskonalą pożywką dla grzybów i glonów. Wbrew pozorom, tynki mineralne nie wykazują tak dużej podatności na zabrudzenia organiczne. Z tego powodu, nie zalecamy wykonania elewacji tynkami akrylowymi w okolicy zbiornika wodnego lub dużego skupiska zieleni.

 

Aby jak najdłużej cieszyć się ładną elewacją należy przede wszystkim wybrać sprawdzonego producenta. Składy Budowlane Felix Myszków polecają firmę Bolix, która posiada w swej ofercie zarówno tynki mineralne, jak i akrylowe. Produkty tego producenta materiałów elewacyjnych są trwałe i posiadają wysokie walory estetyczne.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy