Drewniana elewacja – powrót do natury
2011-02-23

Wiosna to czas, gdy najchętniej wprowadzamy zmiany. Lubimy wpływać na przemianę naszego otoczenia, czujemy się po trosze jak twórca własnego świata. Po mroźnej zimie nasze domy często prezentują się nieestetycznie. Jeśli nie dbaliśmy odpowiednio o regularną konserwację elewacji i systemów odprowadzania wody, wygląd naszego domu może pozostawiać wiele do życzenia.


 


Czas na wielkie wiosenne porządki. Doprowadzenie elewacji do pierwotnego stanu bywa czasami niemożliwe. Być może zamiast inwestować w rekonstrukcję starej elewacji warto zdecydować się na nową i odmienić obliczę swojego domu.


 


Jeśli decydujemy się na zmiany warto, aby były one wyraźne. Zewnętrzny wygląd domu jest niezwykle ważny. Stanowi w dużej mierze wizytówkę gospodarza. Przy wyborze stylistyki wykończenia ścian zewnętrznych nie zachęcamy do ślepego podążania za krzykliwą modą, która szybko przeminie. Ekstrawagancja zazwyczaj przegrywa z bezlitosną próbą czasu, zaś oryginalny design, który kilka lat temu robił furorę, nagle w zetknięciu z nowymi trendami staje się staromodny i kiczowaty.


 


Decydując się na zmianę kolorystyki, faktury i kompozycji elewacji sięgajmy do nieśmiertelnej klasyki. Nieprzemijające projekty zawsze bazują na tradycyjnych wzorach, w ten sposób przez lata utrzymują dobry smak.


 


Drewniana elewacja


Ekologiczne fascynacje coraz częściej uwydatniane są w pracach projektantów, zarówno wnętrz jak i budynków. Elewacja z drewna to tylko jeden z wielu pomysłu stworzonych na fali ekologicznych trendów.


 


Drewno to kwintesencja klasyki w budowlanym świecie. Ten najbardziej naturalny materiał kojarzy się z bezpieczeństwem, ciepłem i przytulnością. Niejeden z nas marzy o malowniczym drewnianym domku, najlepiej usytuowanym w pięknej górskiej dolince. Nie każdy jednak gustuje w rustykalnych wnętrzach, specyficznych zapachach i dźwiękach drewnianych domów. Elewacja z drewna pogodziła dwa pragnienia, nowoczesne wnętrze w domu, który wygląda jakby był wykonany z drewna. Taka kombinacja gwarantuje piorunujące wrażenie.


 


Drewno na okładzinę powinno być bardzo wysuszone, o wilgotności nieprzekraczającej 18%. Najlepiej, aby było ono sezonowane. Bez wątpienia najtrwalszy jest dąb i modrzew, niestety z uwagi na wysoki koszt i trudność pozyskania nie są one często stosowane. Najpopularniejszym drzewem przerabianym na okładki elewacyjne jest sosna i świerk, jednak jeśli chcemy uzyskać ciekawy kolorystycznie efekt warto wybrać olchę.


 


Konserwacja drewna


Drewno stanowi piękny budulec, jednakże jego wadą jest stosunkowo niska trwałość. Wybierając ten materiał na elewację musimy pamiętać, że konieczne będzie specjalne zabezpieczenie okładek, zwłaszcza przed wilgocią. Nieunikniona będzie także cykliczna konserwacja.


 


Wspaniałe drewniane domy, które dzisiaj zyskały rangę zabytków są najlepszym dowodem na to, że odpowiednio zabezpieczone drewno jest w stanie przetrwać próbę czasu. W dawnych czasach drewniane bele myte były środkami zawierającymi ług. W regionach Podlasia domy bielono wapnem, co także przedłużało ich żywotność. Z czasem jednak stworzono specjalne środki impregnujące oraz konserwujące drewno, zabezpieczające je zarówno przed wilgocią jak i szkodliwym wpływem opadów atmosferycznych oraz insektami.


 


Drewno elewacyjne powinno, być poddane impregnacji, najskuteczniejsza jest wykonana metodą ciśnieniową. Dzięki temu zabiegowi, chronimy drewno od pleśni, grzybów, owadów oraz zmniejszamy jego łatwopalność. Dodatkowo impregnacja podkreśla wzory słojów oraz opóźnia procesy starzenia.


 


Lakierowanie to konieczny zabieg, który chroni drewno przed korozją biologiczną, słońcem i przede wszystkim przed wilgocią. Warstwa lakieru zwiększa odporność na zadrapania, ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Zabieg lakierowania powinno się powtarzać nawet co dwa lata, aby utrzymać ładny wygląd nawierzchni.


 


Bejcowanie to zabieg bardziej długotrwały. Substancja wnika w głąb drewna nadając mu dodatkowo wybrany kolor. W większości barwniki są odporne na promienie UV, dlatego zabieg ten należy powtarzać mniej więcej co 4 lata.


Specjalista budowlany
mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy