KSZTAŁTOWANIE OKAPU

Prezentowane przekroje pokazują wiele rozwiązań pomocnych przy kształtowaniu obszaru okapu zewnętrznego.

Powyższa fotografia przedstawia przykład praktycznego zastosowania trwałych, heblowanych końcówek krokwi z położonym na nich deskowaniem okapu z desek na pióro i wpust. Po umocowaniu haków do rynien, zaczyna się układania pasma uszczelniającego, względnie twardych płyt pilśniowych. Przy pokryciu dachu twardymi płytami pilśniowymi dolny obszar pokrywa się mocno naprężona folia, by skutecznie uszczelnić szczeliny na deskowaniu okapu. Folia po umocowaniu zwisa na tyle, ze umożliwia prace przy późniejszym zamocowaniu rynny. W niektórych regionach używa się stożkowej laty okapowej, by położyć pierwsza dachówkę.

Aby umożliwić wentylacje przestrzeni montuje się grzebień z tworzywa sztucznego. W tych przypadkach osłania się krokwie w części okapu. Pierwsza lata jest jednak z reguły przymocowana na wysokość za pomocą gwoździ a pomiędzy kontrlatami umocowuje się blachę kątowa z otworami, która pozwala na wentylacje przestrzeni poniżej pokrycia dachu oraz przepuszczanie zbierającej się wilgoci powyżej pasma uszcelniajacego. To samo obowiązuje dla profili specjalnych z blachy ocynkowanej, które ze względu na swa formę maja jeszcze jedna zaletę - są wymienne.

 

ŁACENIE

Taśmy uszczelniające, względnie twarde płyty pilśniowe, układa się od okapu do gąsiora i przymocowuje się do nich za pomocą gwoździ kontrlaty. Należy zwrócić uwagę na to, żeby folia posiadała lekki zwis, by uniknąć zbyt dużych naprężeń rozciągających i związanych z tym ewentualnych uszkodzeń. Już przy ukończeniu w tym przypadku częściowego pokrycia osiągnięto efektywna ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych. Zanim zacznie się pokrywanie dachu, można otrzymać informacje dotyczące rozstawu lat w zakładzie ceramiki w Środzie Śląskiej lub określić je na placu budowy. Określanie długości krokwi i umocowanie lat rozpoczyna się zawsze od okapu lub wiatrownicy skrajnej ( deska szczytowa osłaniająca pokrycie dachowe). Wybiera się taki występ połaci dachu poza zarys ściany, który może później zostać dopasowany (skrócony) po dokładnym określeniu ostatecznego wymiaru- przy układaniu dachówki. Po okresleniu długości i szerokości pokrycia przybija się gwoździami laty dachowego kontrlat. Obydwa rodzaje lat musza odpowiadać danym przedstawionym w broszurze ' Materiał do prac ciesielskich ' zgodnie z DIN 68365, I klasa jakości.

Ważne w planowaniu.

Przy płaszczyznach dachu, położonych od gąsiora aż do okapu zgodnie z wymiarem ( np. kilku płaszczyznach dachu o rożnych wysokościach kalenicy ) powinno się już przy planowaniu zwrócić uwagę na to, żeby wybrać odpowiednie długości krokwi. Ułatwia to prace dekarzowi, unika się niepotrzebnego ciecia przekroi, a połać dachu wygląda estetycznie. To samo obowiązuje przy szerokości pokrycia ( np. połączenia ze ściana przy obydwu wiatrownicach ), chociaż tu konieczne jest ciecie dachówek, ponieważ w każdym wypadku zachodzi konieczność dopasowania przy ścianie. Zanim zacznie się pokrywanie dachówką, blacharz musi zakończyć swoje prace w obrębie okapu. Na przykład umocowanie rynny. Bieżące krycie dachu kontroluje się co 4-5 rząd, za pomocą sznura do znaczenia.