Bitumiczne płyty faliste Guttanit

Bitumiczna płyta falista na dach, ścianę i do renowacji dachu. Ekonomiczny i ekologiczny produkt, opatentowana technologia wielowarstwowa, niewielki ciężar, maksymalna stabilność.

 
     
 
     
Produkt i właściwości  
Bitumiczne płyty faliste guttanit, jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań, stosowane są od dziesięcioleci na całym świecie do pokryć dachowych i okładzin elewacyjnych. Układane miliony razy płyty guttanit w znaczący sposób potwierdzają trwałość tego produktu we wszystkich warunkach klimatycznych. Także w tropikalnych i arktycznych szerokościach klimatycznych. Dojrzała z technicznego punktu widzenia płyta warstwowa w dużym formacie 2000 x 1060, o małej wysokości fali, jest bardzo elastyczna i odporna działanie czynników zewnętrznych jak np. atmosfery środowiska przemysłowego, ługów, kwasów, wysokich i niskich temperatur. Podłużne ułożenie większości włókien powoduje wysoką elastyczność materiału, przy pokryciach dopuszczalne sąąpromienie krzywizn od wartości 8 m. Nadzwyczajna jest wytrzymałość, maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi 650 kg/m2 i leży znacznie powyżej wartości wymaganych przez odpowiednie przepisy. Wynika to z opatentowanej technologii wielowarstwowej i małej wysokości fali. Jedyną w swoim rodzaju zaletą jest oszczędność 4% materiału, związana z niewielkimi stratami wynikającymi z wielkości zakładów a wynikająca z charakterystycznej, niewielkiej wysokości fali 76/30 i formatu płyty.  
Główne zakresy stosowania:  
Uprzemysłowione budownictwo hal magazynowych i przemysłowych, obiekty użytkowe i funkcjonalne w dziedzinie: przemysłu, usług, rolnictwa oraz budowy altan i letnich domków.  
     
 
     
Dane techniczne i szczegóły:  
- wymiary produktu: 2000 x 1060 mm
- powierzchnia pokrycia brutto: 2,12 m2
- powierzchnia pokrycia netto: 1,82 m2
- wielkość fali: 76 / 30 mm
- ilość warstw płyty: 14
- ilość fal: 14
- ciężar: 3 kg / m2
- gęstość: 0,95 /1,25 g / cm3
- wytrzymałość na zginanie: 8,0 N / mm2
 
Dopuszczalne obciążenie śniegiem, wiatrem i ciężarem własnym przy rozstawie łat:  
46 cm = 2,0 kN / m2
31 cm = 3,5 kN / m2
   
Dzięki wielowarstwowej strukturze i większej ilość fal, płyty guttanit osiągają przy mniejszej grubości płyty, większą o 20% wytrzymałość w porównaniu z innymi rodzajami płyt.  
Gwóźdź guttanit - S z opatentowaną, odporną na działanie czynników atmosferycznych uszczelką i ocynkowanym ogniowo trzpieniem, ma nadzwyczaj wysoką wytrzymałość na wyciąganie (105 kN), tworzy wytrzymałe i trwałe zamocowanie.  
     
Informacje o produkcie  
Wysoka trwałość Bitumiczne płyty faliste guttanit charakteryzują się trwałością, przekraczającą wymagania normatywne. Opatentowana technologia wielowarstwowa (laminowanie) i charakterystyczne, niewielkie fale (14 fal / m) umożliwiają znaczne wielkości obciążeń statycznych. Płyty są odporne na działanie wysokich i niskich temperatur.  
Niewielki ciężar Niewielki ciężar płyt umożliwia stosowanie lekkich konstrukcji nośnych.  
Elastyczność Najwyższa elastyczność płyt guttanit pozwala na dopasowanie ich do wygiętych konstrukcji nośnych (bez zwichrowania). Bez trudności można pokrywać nimi zaokrąglenia o promieniu od 8 m. Są one idealnym rozwiązaniem w przypadku prac renowacyjnych.  
Wysoka jakość jest podstawą powszechnego stosowania bitumicznych płyt falistych guttanit w minionych dziesięcioleciach. Na całym świecie obowiązuje okres 10 lat gwarancji, dotyczący wodoszczelności płyt. Sprawdzona jakość jest powodem szerokiego stosowania bitumicznych płyt falistych guttanit. Instytut Techniki Budowlanej w Berlinie dnia 10.02.1978 wydał po raz pierwszy świadectwo dopuszczenia nadzoru budowlanego o numerze Z 31-1-5. Od tego czasu wprowadzono obowiązek uzyskiwania dopuszczenia przez wszystkie płytowe materiały pokryciowe o rozstawie punktów podparcia, wynoszącym poniżej 1,00 m. Konieczny stał się także zewnętrzny nadzór ze strony niezależnego laboratorium badawczego. Z tego powodu produkcja bitumicznych płyt falistych guttanit jest od lat nadzorowana i kontrolowana jakościowo przez MPA TH Karlsruhe. Wynikiem jest wysokiej klasy produkt spełniający odpowiednie wymagania. Z tego powodu dajemy 10 lat gwarancji na szczelność, wyłączywszy skutek wystąpienia siły wyższej, spowodowany czynnikami atmosferycznymi lub mechanicznymi.  
10 - cio letni okres gwarancyjny obowiązuje przy przestrzeganiu Instrukcji układania. (Instrukcja załączona jest do każdego opakowania gwoździ guttanit). Należy składować w zadaszonych pomieszczeniach.  
     

Tak to się robi:

 

Do układania potrzebne są: młotek, piła, gwoździe.
 
Należy przestrzegać trzech podstawowych zasad:
 
     
Zasada nr 1: Układać w jednej linii, z zachowaniem kąta prostego. Stosować sznur lub tatę i kątownik.  
Zasada nr 2: Układać z przesunięciem bocznym o długość połowy płyty, w kierunku najczęściej wiejących wiatrów, od okapu do kalenicy.  
Zasada nr 3: Z reguły mocować wbijanymi pionowo, w szczycie fali, gwoździami. W strefie zakładu mocować w każdej fali. Na początku zamocować wstępnie na drugiej i przedostatniej fali - sprawdzić ułożenie płyty - wykonać ostateczne mocowanie. Do mocowania płyt guttanit stosować systemowe gwoździe guttanit S. Szczegółowa instrukcja układania załączona jest do opakowań naszych środków mocujących.  
     
Renowacja dachów istniejących Właściwości materiału jak elastyczność, nadzwyczajna trwałość i niewielki ciężar płyt są ważnymi warunkami dla zakończonej osiągnięciem ekonomicznego sukcesu renowacji dachu. Przy zastosowaniu systemu ADS guttanit można poddać wymagający tego dach trzystopniowej, fachowej i korzystnej ekonomiczne renowacji. Ważny warunek: Przeznaczony do renowacji dach, niezależnie od rodzaju pokrycia, musi posiadać odpowiednią nośność. Istniejące pokrycie dachowe nie zostaje zerwane i służy jako izolująca termicznie warstwa spodnia. Należy przestrzegać przepisów TRGS 519 - Azbest.  
1 krok: Poziome mocowanie belki na dachu istniejącym. W dole fali, np. pokrycia płytą włókienno - cementową, wykonuje się zamocowanie belki w taki sposób, że jej wierzch przewyższa szczyt fali starego pokrycia o co najmniej 2 cm. Przekrój belki uzależniony jest od profilu fali. Mocowanie wykonywane jest do konstrukcji nośnej, przy czym przebieg krokwi może być zarówno prostopadły jak i równoległy do kalenicy.  
2 krok: Łaty do układania płyt guttanit. Łaty układane są przy zachowaniu przepisowych rozstawów łat guttanit, np. taty 60 / 60 mm w rozstawie maks. 62 cm.  
3 krok: Układanie bitumicznych płyt falistych guttanit. Zgodnie z naszymi zaleceniami wykonawczymi, układanie płyt guttanit powinno być wykonywane z przesunięciem. Efektem jest szczelny, dwuwarstwowy dach!  
     
Zalety systemu ADS guttanit:  
- brak konieczności demontażu i usuwania starego pokrycia dachowego
- brak zakłóceń funkcjonowania budynku
- prace renowacyjne są niezależne od warunków atmosferycznych
- nadzwyczajna oszczędność kosztów
 
Faliste płyty bitumiczne guttanit charakteryzują się znaczną trwałością i nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych.
 
     
Oryginalne dodatki gutta:  

Środki mocujące

gwoździe z łbem płaskim guttanit S z półokrągłą uszczelką z polietylenu.

 
 
Gąsior / Kątownik szczytowy
Ze wzmocnieniem krawędzi z ocynkowanej blachy stalowej,
 
ciężar: ok. 2 kg
długość: 110 cm
długość netto: 100 cm
długość ramienia: ok. 15 cm
 
 
Listwa brzegowa guttanit
cynkowana ogniowo blacha stalowa, gr. 0,5 mm, z otworami co 15 cm do mocowania gwoździami. Długość 200 cm.
 
Przeźroczyste płyty guttanit
Przepuszczająca światło, falista płyta poliestrowa, zbrojona włóknem szklanym, uodporniona na działanie promieniowania ultrafioletowego. Wymiary jak w przypadku bitumicznych płyt falistych guttanit.
 
Kształtki wentylacyjne  
Okna dachowe  
     
Możliwe jest wystąpienie różnic kolorystycznych i wymiarowych itp. zawarte w granicach zwykłych tolerancji. Nasze zalecenia nie zwalniają z konieczności przeprowadzenia we własnym zakresie kontroli materiału. W przypadkach wątpliwych należy zwrócić się do specjalisty. Wszystkie dane i rysunki są zgodne z informacjami producenta. Zmiany techniczne zastrzeżone.